20. Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/20.+Festiwal+Filmowy+WATCH+DOCS.+Prawa+cz%C5%82owieka+w+filmie-140444
20. Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie
Filmy o klimacie, najnowsze krótkie metraże z protestów w Białorusi, znakomite dokumenty amerykańskie i propaganda korporacji - zbliża się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie!

Jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie tym razem, ze względu na pandemię, odbędzie się wyłącznie on-line. Od 4 do 13 grudnia, na platformie mojeekino.pl, będziemy mogli zobaczyć najważniejsze i najnowsze dokumenty składające się na program 20. edycji festiwalu (cena biletu na pojedynczy seans to 9 złotych; karnetu na 5 filmów: 30 zł), a od 14 grudnia na vod.pl pojawią się starannie wyselekcjonowane najlepsze dokumenty z poprzednich edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Te filmy będzie można oglądać bezpłatnie, do 30 grudnia.

W centrum programu tegorocznej edycji znalazła się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata. Laureata lub Laureatkę poznamy, nietypowo, już na początku festiwalu - podczas gali otwarcia 4 grudnia.

Specjalna sekcja została poświęcona związkom praw człowieka i ekologii - "Zmieniamy klimat". W naszych czasach wyzwania w zakresie ochrony środowiska, przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej i aktywizm na rzecz planety to priorytetowe wyzwania dla wszystkich, którym nieobojętne są prawa człowieka.  Jak podkreśla koordynator festiwalu, Tadeusz Strączek: Bohaterowie naszych dokumentów podejmują heroiczną i nierówną walkę z dezinformacją, interesami wielkich korporacji i surowcowych mocarstw, które za wszelką cenę dążą do maksymalizacji zysków.

Temat związków korporacji i ekologi pojawia się też w sekcji "Dyskretny urok propagandy". Tegoroczne filmy przyglądają się bowiem propagandzie tworzonej na zamówienie korporacji, a dwa z prezentowanych tytułów ("Zielone kłamstwo" i "Kampania przeciw klimatowi") pokazują, jak wielki biznes odnosi się do problemów ekologii i wykorzystuje ją do własnych celów. Trzecim tytułem w sekcji "Dyskretny urok propagandy" jest szokująca "Agencja wpływu", która pokazuje do jakiego stopnia politykę zastępuje dziś polityczny marketing. Bohaterem filmu jest Lord Tim Bell – kluczowa postać łącząca światy wielkiej polityki i reklamy. Założona przez niego agencja wyspecjalizowała się w agresywnych kampaniach wyborczych i wybielaniu skorumpowanych reżimów.

MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie stara się trzymać rękę na pulsie aktualnych wydarzeń. Nie inaczej jest w tym roku. Festiwal współpracuje z dokumentalistami, którzy sfilmowali następstwa masowych protestów w Białorusi. Podczas specjalnych pokazów zobaczymy krótkometrażowe filmy, które powstały zaledwie kilka dni po sfałszowanych wyborach.

W programie 20. WATCH DOCS zobaczymy również najnowsze doskonałe polskie tytuły, zebrane w sekcji "Nowe filmy polskie". Wśród nich "7-My Sierpnia" (reż. Michał Bolland) wyjątkowy film o wydarzeniach z 7 sierpnia 2020 roku, kiedy protest w obronie aktywistki LGBT Margot został brutalnie zaatakowany przez policję. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników demonstracji trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy poruszającego filmu "7-My Sierpnia" - Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka Kalina. (Premiera 5 grudnia, połączona z dyskusją + DJ set Avtomat)

Nagrodę im. Marka Nowickiego, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, otrzyma w tym roku Kazuhiro Soda – jeden z największych dziś i najbardziej oryginalnych mistrzów dokumentu obserwacyjnego. W programie 20. edycji MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie znalazła się retrospektywa jego filmów. Zobaczymy w niej m.in. "Kampanię" z 2007 roku, która okazała się być jednym z najważniejszych politycznych dokumentów XXI wieku oraz najnowszy dokument Sody, pokazywany na ostatnim Berlinale, "Zero" ("Seishin 0"). Kazuhiro Soda, specjalnie dla uczestników festiwalu poprowadzi również swój masterclass.

MFF WATCH DOCS.Prawa Człowieka w Filmie obchodzi w tym roku 20 urodziny. W związku z tym od 14 do 30 grudnia na platformie VoD.pl będzie można bezpłatnie oglądać wybrane filmy z historii festiwalu. Są to dokumenty reżyserów nagradzanych na festiwalu, jak Ritha Panh, Zhao Liang, Maria Ramos czy Nima Sarvestani. Są również takie, które nie zdobyły nagród, ale cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, jak "Praca" oraz dwa krótkie błyskotliwe filmy holenderskie poświęcone globalizacji oglądanej przez pryzmat... turystyki.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal współfinansują: miasto stołeczne Warszawa, Open Society Foundations, PISF, Nordycka Rada Ministrów, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Ambasada USA.
Udostępnij: