Brian Cox broni J.K. Rowling przed krytykami. "Ma prawo mówić, co czuje"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Brian+Cox+%28%22Sukcesja%22%29+stan%C4%85%C5%82+w+obronie+J.K.+Rowling.+%22Jako+kobieta+ma+pe%C5%82ne+prawo+m%C3%B3wi%C4%87%2C+co+my%C5%9Bli+o+swoim+ciele%22-149208
Brian Cox broni J.K. Rowling przed krytykami. "Ma prawo mówić, co czuje"
źródło: Getty Images
autor: Kevin Nixon
Goszcząc w programie BBC "Sunday With Laura Kuenssberg", Brian Cox zabrał głos w toczącej się od wielu miesięcy debacie na temat rzekomej transfobii J.K. Rowling. Gwiazdor serialu "Sukcesja" stanął w obronie pisarki, której kontrowersyjne wypowiedzi i wpisy na Twitterze wywołały oburzenie dużej części opinii publicznej.   

Brian Cox: J.K. Rowling ma prawo do swojej opiniiNie podoba mi się sposób, w jaki została potraktowana — powiedział Cox - Myślę, że ma prawo do swojej opinii. Ma prawo mówić, co czuje. Jako kobieta ma pełne prawo mówić, co myśli o swoim ciele, a nie ma nikogo lepszego, kto mógłby to powiedzieć jako kobieta. Mam poczucie, że zachowanie ludzi w stosunku do J.K. Rowling było zarozumiałe i protekcjonalne.

Jednocześnie Cox przyznał, że jest niezwykle dumny z tego, iż szkocki parlament przegłosował w ubiegłym miesiącu przepisy umożliwiające osobom transpłciowym zmianę płci prawnej bez konieczności przeprowadzania diagnozy medycznej. Zdaniem aktora nowe prawo było "od dawna potrzebne".

GettyImages-1388427445.jpg Getty Images © Stuart C. Wilson


J.K. Rowling krytykowana przez środowiska LGBT+Kontrowersje wokół J.K. Rowling rozpoczęły się w 2020 roku. Po wpisach na Twitterze, w których żartowała m.in. z niebinarności i podawała w wątpliwość konieczność używania neutralnego płciowo języka, pisarce przypięto łatkę "TERF" (Trans-Exclusionary Radical Feminist), czyli radykalnej feministki, która odmawia praw osobom transpłciowym. Wielu fanów, a także działaczy ruchów LGBT+ zarzucało autorce brak wystarczającej wiedzy i empatii. Najbardziej nieprzejednani krytycy zachęcali, by palić publicznie książki Rowling.  

Postawa pisarki spotkała się również z krytyką ze strony części gwiazd serii "Harry Potter". Daniel Radcliffe napisał do Rowling list otwarty. Został on opublikowany na stronie fundacji The Trevor Project zajmującej się zapobieganiem samobójstwom osób LGBT+.  

Członkinią obsady "Harry'ego Pottera", która stanęła w obronie Rowling, była Helena Bonham Carter. W wywiadzie dla "The Times" aktorka stwierdziła: myślę, że padła ofiarą prześladowania – uważa aktorka - Osąd ludzi przybrał jakąś ekstremalną formę. Ona wyraziła swoją opinię, ponieważ poczuła się wykorzystana. Każdy nosi w sobie jakąś traumę i na jej podstawie formułuje swoje opinie. Trzeba uszanować ból ludzi i to, przez co przeszli. Nie wszyscy muszą się zgadzać we wszystkim — byłoby to szalone i nudne. W jej słowach nie było agresji. Jedynie powiedziała coś z własnego doświadczenia.       

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones