J.K. Rowling wyrzucona z Muzeum Popkultury. Wystawa Harry'ego Pottera bez przedmiotów autorki

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Muzeum+Popkultury+w+Seattle+sprzeciwia+si%C4%99+transfobii.+Przedmioty+J.K.+Rowling+usuni%C4%99te+z+wystawy-151683
J.K. Rowling wyrzucona z Muzeum Popkultury. Wystawa Harry'ego Pottera bez przedmiotów autorki
źródło: Getty Images
autor: Taylor Hill
J.K. Rowling, niegdyś powszechnie uwielbiana autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera, nie ma ostatnio dobrej prasy. Jej nienawistne wypowiedzi dotyczące osób transpłciowych spotkały się z powszechnym potępieniem społeczności LGBT+ i jej sojuszników. Teraz mieszczące się w Seattle Muzeum Popkultury postanowiło usunąć z wystawy poświęconej Chłopcu, Który Przeżył artefakty związane z pisarką. 

Dlaczego artefakty związane z J.K. Rowling zostały usunięte z Muzeum Popkultury?


Pełniący obowiązki managera projektu Chris Moore jest osobą transpłciową używającą zaimków męskich lub neutralnych. Decyzję o usunięciu z wystawy przedmiotów związanych z pisarką wyjaśnił w poście na blogu muzeum, który zatytułował Ta, Której Imienia Nie Wolno Wymawiać, wiążąc w ten sposób Rowling z postacią złowrogiego lorda Voldemorta. Przeczytajcie jego fragment: 

W świecie Harry'ego Pottera jest pewna zimna, bezduszna, wysysająca radość istota. I tym razem nie chodzi o Dementora. Bardzo chętnie poszlibyśmy za funkcjonującą w internecie teorią, że te książki powstały bez udziału autorki, ale ta konkretna osoba nieco zbyt głośno dzieli się swoimi super nienawistnymi komentarzami i polaryzującymi poglądami, by można było ją zignorować (...). Na razie, aby zmniejszyć jej wpływ, kuratorzy podjęli decyzję o usunięciu z galerii wszystkich pochodzących od niej artefaktów. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale to krótkoterminowe działanie, jakie możemy podjąć, opracowując praktyki, których skutki będą długofalowe.

Całe oświadczenie znajdziecie TUTAJ.

Zobacz zwiastun programu "Powrót do Hogwartu"


W ubiegłym roku filmowe uniwersum Harry'ego Pottera obchodziło swoje 20-lecie. Z tej okazji studio Warner Bros. zrealizowało program, w którym obsada i twórcy mieli okazję powrócić do Hogwartu. Zobaczcie jego zwiastun: Program "Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu" będzie swego rodzaju celebracją fenomenu powstanie serii filmów oraz niezwykłej rodziny filmowej, która narodziła przy ich produkcji w Warner Bros. Studios w Londynie dwie dekady temu. Będzie to jednocześnie uhonorowanie tej niezrównanej spuścizny filmowej i jej niepowtarzalnego wpływu na serca, umysły i wyobraźnię wielu fanów na całym świecie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones