Brytyjski projekt pomocy reżyserkom

Reżyserki Gurinder Chadha i Jane Campion postanowiły wspomóc kobiety, które próbują swych sił w przemyśle filmowym. Obie panie są pomysłodawczyniami projektu o nazwie Directing Change. Inicjatywa ta wspierana będzie na rynku brytyjskim przez agencję Women in Film and Television oraz firmę dystrybucyjną United International Pictures (UIP).

Nowo powstała organizacja będzie m.in. zapraszała młode reżyserki na plany filmowe, gdzie będą przyglądały się pracy i uczyły od najlepszych i poważanych na rynku twórców kina.
"To szansa dla rozpoczynających karierę filmową kobiet, umozliwiająca im przejście od kina niezależnego do wysoko budżetowych produkcji" - mówią pomysłodawczynie projektu.

Według badań kobiety stanowią 46% siły roboczej zatrudnionej w przemyśle filmowym. Ich rola ogranicza się jednak w większości do zadań administracyjnych. Mniej niż 1 procent z nich pracuje na takich stanowiskach jak operator, oświetleniowiec, dźwiękowiec czy specjalista od efektów specjalnych. Powstały projekt ma istotnie wpłynąć na zmianę tego podziału.

Directing Change zrzesza jednak nie tylko kobiety. Swoje poparcie i chęć pomocy zgłosili także sławni panowie: Alan Parker, Anthony Minghella, Mike Newell, Stephen Frears, Michael Apted, Tim Bevan, Eric Fellner, Andrew Eaton i Michael Winterbottom.

Uroczysta inauguracja działalności projektu odbędzie się w czwartek, 8 maja w Londynie.