Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Ca%C5%82y+%C5%9Bwiat+ogl%C4%85da+%22Kapitan+Marvel%22-132178

Cały świat ogląda "Kapitan Marvel"

  • Deadline, Screendaily
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
Marvel pozostaje jak Midas i wszystko, co wypuszcza do kin, zamienia w złoto. "Kapitan Marvel" trafiła w minionym tygodniu do 53 krajów i rozbiła bank. Weekendowe wpływy szacujemy na 255 mln dolarów. Ponieważ jednak są takie kraje, gdzie widowisko pokazywane jest już od wtorku, na koniec tygodnia jego zarobki wyniosły 302 miliony dolarów (piąte najlepsze otwarcie w historii, rekord marca). Globalnie "Kapitan Marvel" jest już najbardziej kasową zachodnią premierę tego roku i drugą w ogóle, z wynikiem 455 mln dolarów. Jest to szóste najlepsze otwarcie w historii światowego box office'u.

marvel.jpg


W Chinach, Korei Południowej, Australii, Brazylii, Indonezji, Meksyku, Tajwanie, Tajlandii, Austrii, Belgii, Islandii i Słowenii "Kapitan Marvel" ustanowiła nowe rekordy marca. Na Ukrainie widowisko uzyskało drugi najlepszy debiut w historii tamtejszego box-office'u. W Belgii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Holandii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Turcji film zanotował drugie najlepsze otwarcie spośród wszystkich produkcji Marvel Studios.

Dziesięć krajów z najlepszymi wynikami "Kapitan Marvel" to: Chiny (88,7 mln dolarów), Korea Południowa (24,1 mln), Wielka Brytania (16.8 mln), Brazylia (13,4 mln), Meksyk (12,8 mln), Australia (10,7 mln), Indonezja (10,1 mln), Rosja (9,8 mln), Francja (9,2 mln) i Niemcy (7,8 mln).

Jednak nie wszędzie "Kapitan Marvel" zdołała zająć pierwsze miejsce. W krajach nadbałtyckich na przykład przegrała z premierowym weekendem animacji DreamWorks "Jak wytresować smoka 3".

Z miejsca trzeciego na drugie awansował w naszym zestawieniu tegoroczny zdobywca Oscara dla najlepszego filmu, "Green Book". Weekendowe wpływy wyniosły 28,3 mln dolarów. Ponad połowa tej kwoty (15,6 mln) pochodzi z Chin. Był tam drugim najchętniej oglądanym filmem weekendu, podobnie jak we Włoszech. We Francji zajął z kolei trzecie miejsce. Zagraniczne wpływy wynoszą obecnie 162,1 mln dolarów, a globalnie 242,2 mln.

"Jak wytresować smoka 3" z miejsca pierwszego spadło na trzecie z wynikiem 21,7 mln dolarów. I w tym przypadku do góry ciągnęły go Chiny, skąd pochodzi 8,3 mln dolarów (czwarta pozycja w lokalnym zestawieniu). Obraz świetnie radzi sobie w Rosji, gdzie jest już ósmą najbardziej kasową animacją wszech czasów. Zagraniczne wpływy produkcji DWA wynoszą 315 milionów dolarów (wciąż najlepszy wynik zachodniej premiery 2019 roku), a globalnie - 435,2 mln (druga zachodnia premiera tego roku, która przekroczyła granicę 400 milionów dolarów).

O dwa miejsca niżej znalazła się "Alita: Battle Angel", która w weekend zarobiła 11,6 mln dolarów. Prawie połowa tej kwoty (5,6 mln) pochodzi z Chin, gdzie łączne wpływy widowiska wynoszą 127,7 mln dolarów. Ogólnie poza granicami USA film zarobił 304,3 mln dolarów, a globalnie mozolnie zbliża się do granicy 400 milionów (obecnie ma na koncie 382,7 mln).

Pierwszą piątkę zamyka japońska animacja "Gekijōban Natsume Yūjin-Chō: Utsusemi ni Musubu" (Natsume's Book of Friends The Movie: Tied to the Temporal World), która zadebiutowała w Chinach. W weekend film zarobił 9,6 mln dolarów (trzecie miejsce w lokalnym zestawieniu). Ponieważ jednak miał premierę wcześniej w tygodniu, to łącznie na koncie jest 12,5 mln dolarów. Dla porównania w weekend otwarcia w Japonii (pod koniec września ubiegłego roku) animacja zgarnęła 1,5 mln dolarów (co jednak wystarczyło debiutu na pierwszym miejscu).