Cannes 2024: Animacja w konkursie głównym. Pierwsza od 16 lat!

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Cannes+2024%3A+Wi%C4%99cej+film%C3%B3w+w+konkursie+g%C5%82%C3%B3wnym.+Dochodz%C4%85+Hazanavicius+i+Rasoulof-155173
Cannes 2024: Animacja w konkursie głównym. Pierwsza od 16 lat!
źródło: Getty Images
autor: Samir Hussein
Zgodnie z oczekiwaniami konkurs główny festiwalu w Cannes powiększył się o kolejne tytuły. Jak donosi Variety, o Złotą Palmę powalczą dodatkowo trzy filmy.

Pierwsza od 16 lat animacja w konkursie głównym festiwalu w CannesPierwszą z nowości jest "La plus précieuse des marchandises". To pierwszy od "Walcu z Baszirem" z 2008 roku film animowany, który powalczy o Złotą Palmę. Za reżyserię odpowiada Michel Hazanavicius, dla którego będzie to czwarta szansa na główną nagrodę. "Artysta", "Rozdzieleni" i "Ja, Godard" jej nie zdobyli.


Drugim filmem, który zostanie zdaniem Variety dołączony do konkursu głównego, jest "The Seed of the Sacred Fig". To irańska produkcja, którą wyreżyserował Mohammad Rasoulof.

Irański reżyser ma już na swoim koncie Złotego Niedźwiedzia za "Zło nie istnieje". W Cannes gościł trzykrotnie, lecz zawsze w sekcji Un certain regard. "The Seed of the Sacred Fig" to jego pierwsza szansa na Złotą Palmę.

Trzecim filmem, który dołączył do konkursu głównego, jest rumuński "Trei kilometri până la capătul lumii". Historię nastoletniego geja, od którego odwraca się cała lokalna społeczność, nakręcił Emanuel Pârvu. Jest to jego debiut na festiwalu w Cannes.

Dodatkowo program Cannes powiększył się o 10 tytułów w innych sekcjach: trzy w ramach Un certain regard, dwa w ramach canneńskich premier, cztery w ramach pokazów specjalnych oraz "Le Comte de Monte-Cristo" w programie głównym (poza konkursem).

77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 15-25 maja.

Zwiastun filmu "Zło nie istnieje"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones