Cezary rozdane

  • Gazeta Wyborcza
  • Inne
Urodzony w Quebecu 62-letni kanadyjski reżyser Denys Arcand to główny triumfator 29. ceremonii wręczenia Cezarów, francuskich Oscarów.

"Inwazja barbarzyńców" Arcanda została uznana za najlepszy film francuskojęzyczny w 2003 roku i zdobyła też Cezary za najlepszą reżyserię i scenariusz. W wyścigu przepadły dwa najbardziej faworyzowane filmy: "Pas sur la Bouche" i "Bon voyage" oraz nagrodzone przez dziennikarzy zagranicznych we Francji animowane "Trio z Belleville".

W Paryżu Cezary za osiągnięcia aktorskie otrzymali Omar Sharif za rolę w "Monsieur Ibrahim" i wschodząca gwiazda filmu francuskiego Sylvie Testud za rolę w "Stupeur et tremblemant". Za najlepszy film zagraniczny uznano amerykański dramat "Rzeka tajemnic" Clinta Eastwooda, a za najlepszy film w Unii Europejskiej niemiecki "Good bye, Lenin" Wolfganga Beckera.

Nie obyło się bez skandali. Wręczanie nagród wstrzymano na kilka minut, gdy Agnes Jaoui (reżyserka pokazywanych u nas świetnych "Gustów i guścików") zaatakowała ze sceny obecnego na sali ministra kultury Jacques'a Aillagona za ostatnie cięcia wynagrodzeń dla pracowników technicznych show-biznesu. Podczas ceremonii przed słynnym teatrem Chatelet około stu aktorów i pracowników technicznych protestowało przeciwko tym cięciom.