Dokument "Ja tylko chciałem żyć" wygrywa festiwal "Żydowskie Motywy"

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/Dokument+%22Ja+tylko+chcia%C5%82em+%C5%BCy%C4%87%22+wygrywa+festiwal+%22%C5%BBydowskie+Motywy%22-34917
Włoski film dokumentalny "Ja tylko chciałem żyć" - o ludziach, którzy przeżyli pobyt w obozie śmierci w Auschwitz - zdobył Złotego Warszawskiego Feniksa, najważniejszą nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie. Czwarta edycja festiwalu zakończyła się w czwartek, 10 maja.

Zaprezentowano prawie 50 filmów. Przewodniczącym jury był Yoram Golan, jeden z założycieli Izraelskiej Akademii Filmowej, urodzony w Lublinie, a mieszkający od lat w Jerozolimie. Golan ocenił, że poziom pokazywanych na festiwalu filmów fabularnych był kiepski. Jurorom spodobały się natomiast obrazy dokumentalne i te w efekcie zdobyły najwięcej nagród.

Zwycięski włoski dokument "Ja tylko chciałem żyć" wyreżyserował Mimmo Calopresti. Jednym z producentów tego filmu był Steven Spielberg. Dziewięcioro Włochów opowiedziało reżyserowi o swych przeżyciach w obozie w Auschwitz - m.in. o nieudanych próbach ucieczki, cudownym ocaleniu i wyzwoleniu przez żołnierzy alianckich.

52-letni Calopresti był jurorem na festiwalach filmowych w Cannes i Wenecji. Współpracował wielokrotnie z włoską telewizją RAI. Ma w dorobku głośne filmy fabularne, m.in. dramat o terrorystach "La seconda volta" (2006).

Nagrodę Publiczności zdobył film dokumentalny "Więcej niż 1000 słów", wspólna produkcja Niemiec i Izraela. Reżyser, Solo Avital, przez 2 lata śledził z kamerą słynnego izraelskiego fotoreportera, Ziva Korena, który przez wiele lat dokumentował najważniejsze wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

Avital filmował go m.in. jako świadka aktów terrorystycznych, uczestnika tajnych spotkań z bojownikami palestyńskimi i obserwatora działań izraelskiej armii. Koren został zaliczony przez fundację World Press Photo do najwybitniejszych fotoreporterów ostatniego półwiecza. Jego zdjęcia publikowały m.in. "New York Times", "The New Yorker", "Newsweek", "Der Spiegel", "Le Figaro" i "El Pais".

4. edycja festiwalu "Żydowskie Motywy" odbywała się od 5 maja w warszawskim kinie Muranów. Pokazano filmy m.in. z: Izraela, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski. Organizatorzy przedsięwzięcia to: Stowarzyszenie "Żydowskie Motywy", Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza i Gutek Film.

Honorowym gościem festiwalu był znany producent filmowy pochodzenia żydowskiego, 89-letni Artur Brauner. Brauner - który rozpoczął karierę w latach 40. w Niemczech, zakładając tam wytwórnię filmową - wyprodukował ponad 250 filmów, wśród nich "Europa, Europa" Agnieszki Holland i "Miłość w Niemczech" Andrzeja Wajdy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones