Europejscy filmowcy apelują do streamingowych gigantów

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Europejscy+filmowcy+apeluj%C4%85+do+streamingowych+gigant%C3%B3w-140043
Europejscy filmowcy apelują do streamingowych gigantów
źródło: Getty Images
autor: ullstein bild
Światowej sławy filmowcy domagają się nowych zasad współpracy z amerykańskimi platformami streamingowymi. Swój apel przedstawili w liście otwartym. Wśród osób, które podpisały się pod nim, znajdują się m.in. Pedro AlmodóvarAgnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski

Przypomnijmy: decyzją Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku kraje członkowskie muszą wprowadzić w życie dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych. Dla amerykańskich serwisów streamingowych oznacza to konieczność inwestowania w realizację lokalnych produkcji. Szczegóły współpracy mają być ustalane przez każdy kraj indywidualnie. 

Za apelem stoi reprezentująca niezależnych twórców filmowych i telewizyjnych organizacja European Producers Club. Do tej pory podpisało się pod nim ponad 600 osób. "Globalny kryzys zdrowotny pokazał nam co najmniej dwie rzeczy – czytamy w liście – po pierwsze, że zapotrzebowanie publiczności na historie audiowizualne nie zmniejszyło się. Po drugie głównymi beneficjentami tego popytu są platformy streamingowe". 

Europejscy filmowcy obawiają się, że giganci pokroju Netfliksa czy Amazon Prime Video zechcą wdrożyć amerykański model biznesowy. Oznacza to, że w zamian za pełne finansowanie projektu przejmą wszystkie lub większość praw do jego dystrybucji. Autorzy listu woleliby przyjąć europejski model współpracy gwarantujący twórcom większą kontrolę nad produkcjami. 

Ważnym wątkiem sprawy jest także wielkość i rodzaj zobowiązań inwestycyjnych dla zagranicznych gigantów streamingowych w Europie. "Wzywamy do nałożenia zobowiązania inwestycyjnego w wysokości co najmniej 25% obrotów tych platform, przy czym co najmniej 80% z nich powinno zostać zarezerwowane dla niezależnych wytwórni realizujących produkcje w języku lokalnym" – możemy przeczytać w liście. 

Pełny tekst apelu oraz listę osób, które się pod nim podpisały, znajdziecie na stronie European Producers Club.
Udostępnij: