Odcinek
"Pożeracze książek" z serii
"Magiczne drzewo" w reżyserii
Andrzeja Maleszki otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii film telewizyjny na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Chicago - poinformowała PAP we wtorek TVP SA, która jest producentem filmu. Nagrodę dla filmu
Maleszki przyznało jury składające się z kilkuset dzieci - dodała Aleksandra Biernacka z TVP.
"Pożeracze książek" to opowieść o czarodziejskiej szafie kuchennej, która zamienia książki w szkolnej bibliotece w apetyczne ciastka. Po zjedzeniu takiego ciastka człowiek zapamiętuje wszystkie informacje zawarte w książce, z której zostało zrobione.
Festiwal w Chicago jest najstarszą i największą imprezą, poświęconą produkcji dla dzieci i młodzieży w Ameryce Północnej.
Tegoroczna edycja imprezy odbywała się od 19 do 29 października. Zaprezentowanych zostało ponad 200 filmów z 44 krajów. TVP pokazała także dwie inne swoje produkcje -
"O królewnie zaklętej w żabę" Roberta Turło oraz
"Zaczarowane pantofelki" Anieli Lubienickiej.
Seria
"Magiczne drzewo" rozpoczyna się w Polsce, w dolinie Warty, gdzie pewnego dnia burza przewróciła ogromny dąb - magiczne drzewo. Ludzie, nie znając jego mocy, pocięli drzewo na deski, z których zrobiono setki przedmiotów: meble, zabawki, instrumenty i części domów. Wszystkie te rzeczy zachowały cząstkę niezwykłej, magicznej mocy dębu.
Każdy odcinek serii opowiada niesamowitą historię przedmiotu z magicznego drzewa oraz ludzi, do których trafił i wywołał w ich życiu lawinę niezwykłych zdarzeń. Głównymi bohaterami są dzieci i ich rodziny. Mimo fantastycznego motywu wyjściowego, filmy opowiadają o prawdziwych problemach dzieci i ich rodzin.
"Magiczne drzewo" otrzymało już nagrody na festiwalach filmowych w Kairze, Chicago, Montevideo i Monachium.
W połowie października odcinek zatytułowany
"Bracia" uhonorowano Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Schwinge w Niemczech.
Andrzej Maleszka (ur. w 1955 r.) to reżyser oraz autor scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Jest twórcą m.in. filmów
"Mechaniczna Magdalena",
"Jacek" oraz serialu
"Maszyna zmian".
Filmy
Maleszki od lat cieszą się uznaniem w Europie. Były wielokrotnie emitowane w prawie wszystkich krajach europejskich oraz w Japonii.