Przegląd filmów z muzyką Wojciecha Kilara, koncerty zespołu "Śląsk", pierwsze wykonanie "Missa pro pace" podczas mszy świętej - tak w województwie śląskim obchodzone są 70. urodziny wybitnego kompozytora
Wojciecha Kilara.
Specjalny program z tej okazji przygotował Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. prof. Stanisława Hadyny, dla którego w latach 60.
Wojciech Kilar napisał lub opracował ok. 30 utworów. Z inicjatywy samorządu wojewódzkiego program, którego premiera odbędzie się 15 marca w Warszawie, zostanie zaprezentowany 17 marca w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
"Pan
Wojciech Kilar jest tak powszechnie czczony, że z okazji tego jubileuszu możemy tylko umożliwić ludziom dostęp do jego twórczości. Ucieszył się z naszych propozycji" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht.
18 marca w należącej do województwa Instytucji Filmowej "Silesia-Film" rozpocznie się "Przegląd filmów z muzyką Wojciecha Kilara". Kompozytor jest autorem muzyki do ponad 100 filmów, m.in. w reżyserii
Andrzeja Wajdy,
Krzysztofa Zanussiego,
Romana Polańskiego,
Francisa F. Coppoli,
Jane Campion.
W ramach przeglądu będzie można zobaczyć dwa filmy
Kazimierza Kutza:
"Nikt nie woła" i
"Sól ziemi czarnej",
"Salto" Tadeusza Konwickiego,
"Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy, "Dotknięcie ręki"
Krzysztofa Zanussiego,
"Dziewiąte wrota" Romana Polańskiego oraz przedpremierowy pokaz najnowszego filmu
"Suplement" Zanussiego.
29 czerwca metropolita katowicki abp Damian Zimoń odprawi uroczystą mszę świętą, podczas której wykonana zostanie "Missa pro pace"
Kilara - utwór, za który kompozytorowi podziękował papież Jan Paweł II. Będzie to pierwsze wykonanie tej mszy podczas liturgii.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Od 1948 r. mieszka w Katowicach, gdzie w latach 1950-55 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach - dziś Akademii Muzycznej. W latach 1959-60 jako stypendysta rządu francuskiego uczył się kompozycji w Paryżu u Nadii Boulanger. W początkowych latach kariery występował też jako pianista, wykonując własne utwory.
Do jego najważniejszych kompozycji należą "Symfonia na smyczki", "Riff?62", "Preludium i kolęda", "Krzesany", "Orawa", "Victoria", "Exodus", "Angelus". Były wykonywane przez najsłynniejsze orkiestry świata, m.in. z Filadelfii, Cleveland i Nowego Jorku.