Henryk Kluba nie żyje

TVP /
https://www.filmweb.pl/news/Henryk+Kluba+nie+%C5%BCyje-22459
Henryk Kluba odszedł

Zmarł Henryk Kluba – reżyser filmowy, aktor, pedagog, wieloletni pracownik naukowy i rektor łódzkiej szkoły filmowej. Współpracował z wybitnymi polskimi reżyserami. Miał 74 lata.

Debiutował w połowie lat 60. filmem pt. "Chudy i inni", zrealizowanym na podstawie opowiadania Wiesława Dymnego. Był m.in. pomocnikiem Jerzego Skolimowskiego przy realizacji filmu "Walkower" i drugim reżyserem "Życia raz jeszcze" Janusza Morgensterna.

Inne filmy Henryka Kluby to: "Słońce wschodzi raz na dzień", "Pięć i pół bladego Józka", "Próżnia" i "Opowieść w czerwieni".

Henryk Kluba studiował w Studium Teatralnym przy Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. W 1959 roku ukończył reżyserię w PWSF w Łodzi. W czasie studiów m.in. pod opieką reżysera Andrzeja Munka zrealizował kilka etiud filmowych i dokumentalnych. Jego filmem dyplomowym było "Ocalenie" na podstawie noweli Aleksandra Ścibora-Rylskiego, poświęcone likwidacji AK-owców przez Urząd Bezpieczeństwa.

Zanim zajął się reżyserią, zagrał m.in. w kilku szkolnych filmach Romana Polańskiego. Występował także w większości wyreżyserowanych przez siebie filmów.

Od 1967 roku był pracownikiem naukowym w łódzkiej szkole filmowej. W latach 1978–1981 i 1993–1996 piastował stanowisko dziekana wydziału reżyserii. Dwukrotnie był rektorem tej uczelni.

W 1986 roku Kluba został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury, a w latach 1987–1989 był członkiem Komitetu Kinematografii.

Od lat był związany z odbywającym się w Koninie Ogólnopolskim Konkursem Filmów Amatorskich, oceniał produkcje młodych twórców. Co roku, podczas koncertu galowego festiwalu, zajmował się jego podsumowaniem.

W 2001 roku ukazała się książka profesora Kluby pt. "Podstawy inscenizacji", poświęcona zagadnieniom reżyserii filmowej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones