II Festiwal Filmów Historycznych w Krakowie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/II+Festiwal+Film%C3%B3w+Historycznych+w+Krakowie-18836
II Festiwal Filmów Historycznych organizowany z inicjatywy Pana Prorektora UJ Prof. dr hab. A. Chwalby wykorzystuje doświadczenia programowe krakowskiego Centrum Kultury "Rotunda", w szczególności działającego w Centrum Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który już w latach 90. przygotował wspólnie ze środowiskiem Pisma Studentów WUJ - (Wiadomości Uniwersytetu Jagiellońskiego) imprezę filmową "Bliskie Spotkania z Socrealizmem".
II Festiwal w odróżnieniu od I edycji Festiwalu (październik 2003 r.), której bohaterem był Andrzej Wajda, poświęcony jest tematowi "Obyczajowości realnego socjalizmu" w Polsce, Czechosłowacji, i na Węgrzech. Każdy z trzech dni poświęcony jest innemu tematowi: 25 października - "Rodzinie", 26 października - "Zakładowi pracy", zaś 27 października - "Świętu publicznemu". Prezentacji filmów (dokumentów, animacji, fabuł) z epoki rozwiniętego socjalizmu, tj. głównie z lat 60. i 70. towarzyszyć będą prelekcje i spotkania oraz inne zdarzenia bezpośrednio nawiązujące do minionej epoki.

W ciągu trzech dni pokazanych zostanie kilkanaście filmów, w tym nie tylko filmy fabularne (m.in. "Straszne skutki awarii telewizora" J. Papouška, "Pali się moja panno" M. Formana, "Czas teraźniejszy" P. Bacso), ale i dokumentalne (m.in. "Jak żyć" M. Łozińskiego, "Mięso" P. Szulkina, "Z punktu widzenia nocnego portiera" K. Kieślowskiego oraz filmy W. Wiszniewskiego), a nawet filmy animowane ("Ostry film zaangażowany" i "Polska kronika non-kamerowa" J. J. Antonisza). Projekcje zostaną poprzedzone prezentacją Polskiej Kroniki Filmowej z lat 70-tych.

Istotną częścią projektu festiwalu jest oprawa scenograficzna zdarzenia oraz ekspozycje prezentujące produkty przemysłowe z epoki wraz z towarzyszącymi im happeningami. Na zakończenie festiwalu planowany jest studencki panel dyskusyjny, (przygotowany przez połączone siły Kół Naukowych Filmoznawców i Historyków UJ) poświęcony tematowi obyczajowości realnego socjalizmu i jej filmowemu obrazowi, a także spojrzeniu na minioną epokę z punktu widzenia współczesnego młodego człowieka.

dr Bogusław Żmudziński

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones