Konkurs Filmów Dokumentalnych na 30. WFF

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Konkurs+Film%C3%B3w+Dokumentalnych+na+30.+WFF-107386
W tegorocznym konkursie o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego powalczy 15 tytułów.



"Autorki" / The Authors, reż. Janusz Mrozowski (Polska 2014), 73 min.
Przejmujący dokument o więźniarkach, które biorą udział w nietypowym eksperymencie. Piszą sztukę teatralną opartą na własnych doświadczeniach. Sztuka jest wystawiana przez profesjonalnych aktorów w teatrze, a na widowni siedzą jej autorki.

"David i ja" / David & Me, reż. Ray Klonsky, Marc Lamy (Kanada 2014), 69 min.
David McCallum miał 16 lat, kiedy trafił do więzienia za morderstwo, którego nie popełnił. Przesiedział w celi 29 lat. Przez dziesięć lat reżyser Ray Klonsky prowadził prywatne śledztwo chcąc oczyścić z zarzutów. Dokument o determinacji i zaangażowaniu oraz przyjaźni, jaka przez lata zawiązała się między Davidem a Rayem.

"Fotografowie w ogniu walki" / When under Fire - Shoot Back!, reż. Marc Wiese (Niemcy 2014), 70 min.
Dokument o wielkiej przyjaźni, niebywałym sukcesie oraz odwadze graniczącej z brawurą. Bohaterami są Kevin Carter, Greg Marinovich, Ken Oosterbroek i Joao Silva - fotografowie z RPA, członkowie legendarnego "Bang Bang Club", którzy w latach 90. ujawnili światu ponurą rzeczywistość apartheidu.

"Gottland", różni reżyserzy (Czechy, Polska 2014), 100 min.
Pięć krótkich filmów inspirowanych reportażami z bestsellerowej książki "Gottland" Mariusza Szczygła. Reżyserzy - studenci praskiej szkoły filmowej FAMU w zaskakujący formalnie sposób przedstawiają niekonwencjonalne spojrzenie na historię Czechów i ich kraju.

"Ja, kamikadze" / I, Kamikaze / Parole de Kamikaze, reż. Masa Sawada (Francja 2014), 75 min.
"Ja, Kamikadze" to wspaniałe osobiste świadectwo opowieści "większej niż życie". Hayashi Fujio, 90-letni weteran, opowiada przed kamerą swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej, kiedy zgłosił się do pierwszej operacji kamikadze planowanej przez japońską Armię Cesarską. "Ja, Kamikadze" otrzymał Specjalne Wyróżnienie dla debiutanckiego filmu na festiwalu w Locarno 2014.

"Kultura na haju" / The Culture High, reż. Brett Harvey (Kanada, Wlk. Brytania, USA 2014), 120 min.
Czy marihuana to uzależniający narkotyk czy cudowne lekarstwo? Czy pojedynczy obywatel, ale także społeczeństwo i państwo, zyska na legalizacji czy straci? Autorzy zręcznie zestawiają pytania i odpowiedzi, ale nie sugerują, po której stronie sporu stanąć.

"Las" / The Forest /  Padurea/Suma, reż. Siniša Dragin (Rumunia, Serbia 2014), 73 min.
Lekki i zabawny dokument, opowiadający historię z lat 60., kiedy to młody krytyk sztuki, Radu Bogdan, postanawia napisać monografię wielkiego malarza Iona Andreescu. Chce sfotografować jego słynny obraz - podarunek od władz Rumunii dla Josipa Broza Tito, prezydenta Jugosławii. I to zaledwie początek niezwykłych wydarzeń...

"Mój Tata Gene Gutowski" / Dancing Before The Enemy: How a teenage boy fooled the Nazis and lived, reż. Adam Bardach (USA 2014), 65 min.
Historia niezwykłego życia producenta filmowego Gene'a Gutowskiego od rodzinnego Lwowa, przez Związek Sowiecki, okupowaną Polskę, aż po Hollywood. Umiejętnie balansując między wzruszenie i humorem opowiada ją jego syn, filmowiec Adam Bardach.

"Przełamując falę" / Breaking the Wave  / Rompiendo la ola, reż. Annie Canavaggio (Panama 2014), 78 min.
Wieś Santa Catalina w Panamie - mekka surferów z całego świata. Dokument o Panamczykach, którzy kochają surfing, ale nie mogą sobie pozwolić na całkowite oddanie się swojej pasji.

"Rozdroże" / Crossroads / Perekrestok, reż. Anastasiya Miroshnichenko (Białoruś, Szwecja 2014), 65 min.
Walery Laszkiewicz od ponad dwudziestu lat maluje obrazy na ulicach białoruskiego miasta Homel. Dokument o nim powstał za prywatne pieniądze, by wesprzeć tego bezdomnego, niezwykle utalentowanego artystę.

"Super Local Hero", reż. Toshinori Tanaka (Japonia 2014), 91 min.
Katsuhiko Nobue jest właścicielem sklepu z płytami, ale trudno go zastać w pracy. Może właśnie na swoim rozklekotanym motorku załatwia komuś jedzenie albo pracę, organizuje kolonie dla dzieciaków, zbiera muzyków, podlewa miejskie rośliny lub dowozi jedzenie podwórkowym kotom? Mieszkańcy Onomichi uważają go za BOHATERA.

"Ślady na śniegu. Syberyjski punk" / Traces In The Snow, reż. Vladimir Kozlov (Rosja 2014), 63 min.
Pierwszy na świecie dokument o syberyjskiej scenie punk rockowej lat 80. Fenomenem owych czasów był fakt, że grano tę muzykę tysiące kilometrów od światowych muzycznych metropolii takich jak Londyn czy Nowy Jork.

"TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu" / TOTART, reż. Bartosz Paduch (Polska 2014), 76 min.
Dokument o gdańskiej formacji artystycznej Totart, która obrazoburczo-prześmiewczymi ujawnieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80. To również opowieść o fenomenie duchowego przywódcy i ideologa grupy, Zbigniewa Sajnóga i jego zaskakującego przystąpienia do sekty Niebo.

"Toto i jego siostry" / Toto And His Sisters / Toto si surorile lui, reż. Alexander Nanau (Rumunia 2014), 93 min.
Totonel ma 10 lat i jest Romem. Razem z dwiema starszymi siostrami mieszka w getcie na biednych przedmieściach Bukaresztu. Jego matka od pięciu lat siedzi w więzieniu za handel narkotykami. Przez ten czas chłopiec bardzo się zmienił...

"Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa" / Uncle Tony, Three Fools, and the Secret Service, reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova (Wlk. Brytania, Bułgaria 2014), 86 min.
Historia duetu utalentowanych karykaturzystów, którzy w latach 70. wyznaczali trendy filmów rysunkowych w komunistycznej Bułgarii. Jeden z nich opływał w luksusy, drugi został zepchnięty na margines. Dlaczego? Kontrowersyjny dokument powstawał w atmosferze skandalu w kraju, który jako jedyny z bloku wschodniego do dziś nie przeprowadził lustracji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones