Marian Opania nie zagra w filmie o katastrofie smoleńskiej

Gazeta.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Marian+Opania+nie+zagra+w+filmie+o+katastrofie+smole%C5%84skiej-90923
Marian Opania odmówił wcielenia się w Lecha Kaczyńskiego w filmie o katastrofie smoleńskiej.

- Nie mogę jako osoba myśląca godzić się na udział w czymś takim - twierdzi aktor. "Coś takiego" to zawarta filmie "Smoleńsk" teza, że prezydent i jego towarzysze zginęli w wyniku zamachu.

Opania Lecha Kaczyńskiego darzy sympatią i szacunkiem, zaś Jarosława Kaczyńskiego uważa za postać "wątpliwą moralnie", której wieloletnia działalność jest "szkodliwa". - On na pewno nie wierzy w możliwość zamachu w sprawie smoleńskiej - mówi aktor - Katastrofa jest wynikiem bałaganu w naszych służbach i służbach rosyjskich. Zamach nie leżał w niczyim interesie.

Za kamerą "Smoleńska" stanie Antoni Krauze, twórca "Czarnego czwartku". To nie będzie tylko film o katastrofie, także o wydarzeniach które ją poprzedziły, a moim zdaniem do niej doprowadziły - zapowiada reżyser. Chodzi mu o dwie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. W trakcie jednej z nich prezydencki konwój został ostrzelany.  Sytuacja była bardzo groźna, był to kolejny atak ze strony rosyjskich okupantów Osetii.(...). Ci, którzy chcieli się pozbyć polskiego prezydenta dostali wyraźny sygnał, że polskie władze specjalnie się tym nie przejmą - mówił Krauze wywiadzie dla wnas.pl

Opania zagrał w pełnometrażowym debiucie Krauzego - "Palcu Bożym" z 1972 roku.
Udostępnij: