Mastercard OFF CAMERA - niezależność w kinie i plenerze

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Mastercard+OFF+CAMERA+%E2%80%93+niezale%C5%BCno%C5%9B%C4%87+w+kinie+i+plenerze-143819
Mastercard OFF CAMERA - niezależność w kinie i plenerze
źródło: Materiał nadesłany

Ponad 100 filmów z całego świata, pokazy plenerowe, zajmujące rozmowy z twórcami, a wszystko w duchu powrotu do kin. Trwa 14. Mastercard OFF CAMERA. Co dzieje się w Krakowie i jakie filmowe wrażenia organizatorzy zapewnili podczas weekendu?Czy łatwo w Polsce o świetną, nietypową rolę żeńską w serialu, czy raczej doświadczenia aktorek wskazują na stereotypowe propozycje, bazujące na wyglądzie, wieku lub dotychczasowym doświadczeniu zawodowym aktorki? Jak walczyć o różnorodność odgrywanych ról, jak szukać aktorskich wyzwań, jak się satysfakcjonująco zmieniać? O tym na Placu Szczepański rozmawiały Joanna Brodzik, Magdalena Koleśnik, Maja Ostaszewska i Olga Bołądź. Publiczność spotkała się też z obsadą seriali Skazana i Pajęczyna. Ten pierwszy jest adaptacją wstrząsającej opowieści z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet, a fabuła drugiego została osnuta wokół rozwijania przez Polskę własnego programu atomowego w szczycie gierkowskiej prosperity.

Po pandemicznej przerwie do Krakowa wrócili polscy i międzynarodowi twórcy filmowi, by wziąć udział w wydarzeniach adresowanych do branży, zorganizowanych w ramach sekcji Pro Industry. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia sprawiedliwego wynagrodzenia twórcy w dynamicznie zmieniających się realiach dostępnych modeli finansowania (panel "Finansowe fair play w branży filmowej"). Goście PRO INDUSTRY rozmawiali o konieczności zmian w polskiej branży filmowe, by móc w pełni realizować współczesne postulaty dotyczące różnorodności i reprezentacji, zarówno za i przed kamerą. W spotkaniach brali udział m.in. scenarzystka Ilona Łepkowska, reżyserka castingu Joanna Ślesicka czy autor podcastu "SpoilerMaster" Michał Oleszczyk. Tradycją i prawdziwą gratką Pro Industry okazały się spotkania przy „okrągłym stole” – gośćmi sesji round tables byi wybitni przedstawiciele branży: reżyserzy castingu, agenci sprzedaży, producenci, którzy odpowiadali na pytania uczestników. PRO INDUSTRY współpracuje z najlepszymi międzynarodowymi inicjatywami edukacyjnymi. W tym roku konsultanci Torino Film Lab spotkają się z polskimi scenarzystami pracującymi nad tekstami pełnometrażowych filmów fabularnych, a w ramach spotkania roundtable opowiedzą o pracy konsultanta scenariuszowego. Partnerem OFF CAMERA PRO INDUSTRY jest także program EAVE, dzięki któremu w wydarzeniach w Krakowie gościć będzie grupa producentów filmowych z całego świata.

Festiwalową publiczności czeka jeszcze spotkanie w ramach cyklu „CAMERA ON” z Andrzejem Chyrą i premierowy pokaz filmu "Parkiet". Laureatów tegorocznej edycji poznamy 11.09 podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE.

Festiwal Mastercard OFF CAMERA potrwa do 12 września. Więcej informacji można znaleźć na www.offcamera.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones