Nie żyje Cloris Leachman, laureatka Oscara i rekordzistka Emmy

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Cloris+Leachman%2C+laureatka+Oscara+i+rekordzistka+Emmy-141083
Nie żyje Cloris Leachman, laureatka Oscara i rekordzistka Emmy
źródło: Getty Images
autor: CBS Photo Archive
Nie żyje Cloris Leachman, aktorka i komiczka, laureatka Oscara za "Ostatni seans filmowy" (1971) i rekordowych ośmiu statuetek oraz 22 nominacji do nagrody Emmy, m.in. za występ w serialu "Mary Tyler Moore". Miała 94 lata.

Cloris Leachman - kim była?Leachman urodziła się w 1926 roku w Des Moine w stanie Iowa. Zaczęła występować w filmach i telewizji niedługo po tym, jak wzięła udział w wyborach Miss America 1946. Grała też na Broadwayu, m.in. u boku Katharine Hepburn w "Jak wam się podoba" Williama Szekspira.

W jej filmografii są m.in. "Butch Cassidy i Sundance Kid" (1969), "Zakochani i inni" (1970), "WUSA" (1970), "Szalona mama" (1975) i "Bogate biedaki" (1993). Gościnnie pojawiała się w serialach takich jak m.in. "Strefa mroku", "Gunsmoke", "Poszukiwany: żywy lub martwy" i "Podróż do Ziemi Obiecanej". Użyczała też głosu bohaterkom animacji "Beavis i Butt-Head zaliczają Amerykę" (1996), "Stalowy gigant" (1999) czy "Ponyo" (2008).

Cloris Leachman - najważniejsze role i nagrodyLeachman jest najbardziej znana z roli dziwacznej Phyllis Lindstrom z sitcomu "Mary Tyler Moore" z lat 70., a potem z własnego spin-offu "Phyllis". Grała również w serialu "Zwariowany świat Malcolma", gdzie wcieliła się w postać babci Idy. Między innymi za te role zdobyła kilkakrotnie nagrodę Emmy (oraz szereg nominacji). "Phyllis" przyniosła jej również statuetkę Złotego Globa.

Do jej najważniejszych filmowych ról należały występy w komedii "Młody Frankenstein" (1974) Mela Brooksa oraz filmie "Ostatni seans filmowy" (1971) Petera Bogdanovicha. Za ten drugi występ otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.