Nowe propozycje kanału TVP Kultura

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+propozycje+kana%C5%82u+TVP+Kultura-32760
Więcej publicystyki, pasm filmowych, a nawet programów dla dzieci zapowiada publiczny kanał kulturalny. Czy przyciągnie to nowych widzów?

Z początkiem roku pojawił się w TVP Kultura (kanale dostępnym w największych sieciach kablowych) nowy talk-show opatrzony dopiskiem "dla inteligentów". Program "Socjopaci" prowadzi Wojciech Klata, młodszy brat reżysera Jana, zdolny aktor samouk, który przed laty wzruszał widzów w filmie "300 mil do nieba".

Będzie rozmawiał z indywidualnościami polskiej kultury - jak sam mówi -czasem zaczepnie i przekornie, ale zawsze próbując dotrzeć do źródeł ich osobowości. Na bohaterów pierwszych odcinków wybrał Dorotę Masłowską i Wilhelma Sasnala. Interesującą propozycją jest także "Trzeci punkt widzenia", w którym trzech doktorów filozofii: Marek Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz, skomentuje najgłośniejsze wydarzenia artystyczne, polityczne i sportowe.

- Najbardziej zależy mi na tym, by nasz kanał stał się miejscem wymiany poglądów - mówi Krzysztof Koehler, szef TVP Kultura. - Żeby podejmował jak najwięcej tematów, prezentował różne spojrzenia nie tylko na sztukę, ale również na sprawy społeczne.

Pojawia się nowe pasmo magazynów tematycznych emitowanych od wtorku do piątku o godz. 22. W programie "Sceny ze sceny" widzowie obejrzą rozmowy z twórcami spektakli, reportaże zza teatralnych kulis, felietony, fragmenty słynnych przedstawień, a nawet będą mogli korespondencyjnie uczestniczyć w kursach aktorskich. "Czytelnia" przyniesie recenzje nowych książek, dyskusje literackie, analizę listy bestsellerów. "Następny seans filmowy" ma stanowić kontrapunkt dla magazynów tworzonych z materiałów dystrybutorów. Michał Chaciński chce trafić do ambitnych kinomanów. Piątkowe bloki "Co słychać w muzyce" będą poświęcone nowościom z dziedziny muzyki poważnej oraz ambitnym przedsięwzięciom z gatunku rozrywkowej. Z kolei program "Na weekend" to kompendium wiedzy o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych w Polsce z podziałem na propozycje dla widzów starszych i młodszych, przywiązanych do tradycji i kochających artystyczne eksperymenty.

Wśród styczniowych propozycji na uwagę zasługuje także "Bajkonurrr...". Twórcy reklamują go jako"program dla dzieci od lat trzech i ich rodziców", w którym znani artyści (Urszula Dudziak, Kazik Staszewski, Katarzyna Figura, Maria Peszek) będą czytać współczesne książki dla najmłodszych.

Kanał porządkuje ramówkę, wprowadzając stałe pasma filmowe: "Serial dla młodego widza" ("Wakacje z duchami", "Do przerwy 0:1" itp.), "Kino lektur szkolnych" (w styczniu będą to "Granica", "Ferdydurke" i "Brzezina"), "Ulice PRL-u" ("Jan Serce", "Droga"), "Serial historyczny" ("Królowa Bona", "Hrabina Cosel") oraz "Polski dokument wczoraj i dziś". Ważne, że udało się wreszcie nawiązać bliższą współpracę z pozostałymi antenami telewizji publicznej. Wkrótce TVP 3 zacznie pokazywać codzienne "Informacje TVP Kultura" o premierach, festiwalach i nagrodach artystycznych.
Udostępnij: