Nowojorski Festiwal Filmów Polskich już w maju

  • Informacja prasowa
  • Festiwale i nagrody
W dniach 5-11 maja 2005 odbędzie się w Nowym Jorku Festiwal Filmów Polskich, na którym zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów fabularnych oraz krótkie formy filmowe. Celem Festiwalu jest prezentacja i promocja polskiej kinematografii, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym jakim jest Nowy Jork.

Wśród zaproszonych na festiwal, znajduje się nominowany do Oskara film Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego "Dzieci z Leningradzkiego". Hanna Polak będzie jednym z gości festiwalu.

Pod czas imprezy aż siedem filmów będzie miało swoje nowojorskie premiwry. Są wśród nich, otwierający festiwal film Agnieszki Holland "Julia wraca do domu", polsko-węgierska koprodukcja "Cud w Krakowie" w reż. Diany Groo (z Franciszkiem Pieczką), kontrowersyjny film "Ono" Małgorzaty Szumowskiej, który prosto z naszego festiwalu w Nowym Jorku poleci na Festiwal do Cannes, a także inny film zdobywający festiwalowe publiczności na całym świecie "Symetria" Konrada Niewolskiego.
Piotr Szulkin zrobił niezwykły, metaforyczny film "Ubu Król", z Janem Peszkiem i Katarzyną Figurą, którą jej wielbiciele zobaczyć też będą mogli w zupełnie innej roli, w filmie "Żurek" Ryszarda Brylskiego. Katarzyna Figura jest również gościem festiwalu.
Pokazany zostanie również film "Krew z Nosa" zrealizowany przez przedstawiciela tzw. "kina offowego" Dominika Matwiejczyka, który zebrał bardzo dobre recenzje w krajowej prasie. Festiwal zamyka nagrodzony najwyższą nagrodą, Złotymi Lwami na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni w roku 2003 - film "Warszawa" Dariusza Gajewskiego. Reżyser Gajewski został zaproszony do udziału w festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się również przegląd filmów z udziałem Elżbiety Czyżewskiej, aktorki, która wybitne kreacje stworzyła w filmach "Niekochana" Janusza Nasfetera, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa i "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, a publiczność pokochała ją za role w popularnych komediach: "Giuseppe w warszawie" oraz "Żona dla Australijczyka".

New York Polish Film Festiwal będzie dorocznym przeglądem i chcemy by stał się stałą pozycją kulturalną w Nowym Jorku - zapewniają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie www.nypff.com
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię