Wiemy, o czym opowie nowy film Martina Scorsese. Zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+film+Martina+Scorsese.+Zdj%C4%99cia+ruszaj%C4%85+jeszcze+w+tym+roku.-156125
Wiemy, o czym opowie nowy film Martina Scorsese. Zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku.
źródło: Getty Images
autor: Christopher Polk
Emerytura? A komu to potrzebne. Martin Scorsese nie próżnuje i przymierza się do nakręcenia kolejnego projektu. Jak donosi portal Variety, jego nowy film będzie powrotem do formy dokumentalnej. Tym razem Scorsese opowie o starożytnych wrakach statków, spoczywających na dnie Morza Śródziemnego. Dla reżysera będzie to okazja, by po latach wrócić do Polizzi Generosa na Sycylii, a więc miejsca urodzenia swoich dziadków, którzy później wyemigrowali do Nowego Jorku.

O czym dokładnie opowie nowy film Scorsese?Pozbawiony na razie tytułu projekt ma opierać się na badaniach Lisy Briggs, archeolożki z angielskiego Uniwersytetu Cranfield. Badania Briggs koncentrują się wokół artefaktów wyławianych z wraków statków i zakładają wykorzystanie analizy próbek DNA do rekonstrukcji historii marynarzy, żeglarzy, ładunków i tras handlowych w starożytnym świecie. Zdaje się więc, że archeologia będzie tu narzędziem do ożywiania narracji, osobistych i społecznych historii sprzed tysięcy lat. Scorsese chce zaangażować Briggs do pomocy nad filmem, a wysoki budżet stojący za projektem ma zwiększyć skalę oraz natężenie wykonywanych wokół Sycylii badań archeologicznych.

GettyImages-2025483224.jpg Getty Images © Andreas Rentz


O projekcie zdążył wypowiedzieć się Francesco Paolo Scarpinato, który w radzie Sycylii zajmuje stanowisko eksperta do spraw dziedzictwa kulturowego. Wszyscy bardzo cieszymy się na projekt Martina Scorsese - powiedział, po czym dodał że władze wyspy udostępnią wszystkie istotne przestrzenie i parki archeologiczne, biorąc pod uwagę znaczenie projektu. Z kolei burmistrz Polizzi Generosa przyznał, że w projekt zaangażowany jest już od ponad roku, a jego produkcja będzie okazją do nadania Martinowi Scorsese honorowego obywatelstwa tego niewielkiego miasteczka.

Źródła donoszą, że zdjęcia do projektu mają ruszyć jeszcze tego lata. Przypomnijmy, że 81-letni Martin Scorsese do tej pory nakręcił już 17 pełnometrażowych filmów dokumentalnych oraz 26 fabularnych. Które z nich podobały nam się najbardziej, a które nie przetrwały próby czasu?

Zobacz naszą opinię w poniższym odcinku programu "Dwa oblicza"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones