Orły: "Zielona granica" najlepszym polskim filmem ubiegłego roku

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Or%C5%82y+2024%3A+%22Zielona+granica%22+najlepszym+polskim+filmem+ubieg%C5%82ego+roku.+%22Kos%22+z+najwi%C4%99ksz%C4%85+ilo%C5%9Bci%C4%85+statuetek-154423
Orły: "Zielona granica" najlepszym polskim filmem ubiegłego roku
Dziś wieczorem poznaliśmy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły. Zaledwie jedną statuetkę, ale za to tę najcenniejszą - dla najlepszego polskiego filmu 2023 roku - otrzymała "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.          

Orły 2024: "Zielona granica" najlepszaWszyscy jesteśmy dumni, że zrobiliśmy film z potrzeby serca, gniewu, rozpaczy, ale też z nadziei, że możemy tym filmem coś zmienić. Więc cieszę się, żeście również wy - Akademio - przyznali nam za ten film nagrodę - powiedziała, odbierając Orła, Agnieszka Holland. Kilkadziesiąt minut wcześniej legendarna reżyserka otrzymała również statuetkę za osiągnięcia życia.


"Zielona granica" to opowieść o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?


Najwięcej Orłów zgarnął w tym roku "Kos". Wyprodukowany przez Aurum Film western kościuszkowski zdobył nagrody za reżyserię, scenariusz, drugoplanową rolę kobiecą, kostiumy, charakteryzację oraz dźwięk.        

ORŁY 2024: zwycięzcyFILM EUROPEJSKI
"W trójkącie"

ODKRYCIE ROKU
Grzegorz Dębowski - "Tyle co nic" (reżyseria)

DŹWIĘK
Radosław Ochnio, Adam Szlenda i Filip Krzemień - "Kos"

FILMOWY SERIAL FABULARNY
"1670"

CHARAKTERYZACJA
Aneta Brzozowska - "Kos"

KOSTIUMY
Dorota Roqueplo - "Kos"

SCENOGRAFIA
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński - "Filip"

MONTAŻ
Nikodem Chabior - "Filip"

MUZYKA
Łukasz L.U.C. Rostkowski - "Chłopi"

ZDJĘCIA
Michał Sobociński - "Filip"

FILM DOKUMENTALNY
"Pianoforte"

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
"Chłopi"

DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Agnieszka Grochowska - "Kos"

DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Tomasz Schuchardt - "Doppelgänger. Sobowtór"

GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Eryk Kulm jr - "Filip"

GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Magdalena Cielecka - "Lęk"

SCENARIUSZ
Michał Zieliński - "Kos"

REŻYSERIA
Paweł Maślona - "Kos"

FILM
"Zielona granica"

"Zielona granica": rozmawiamy z reżyserką filmu Agnieszką HollandPobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones