Tomasz Włosok laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2023

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Tomasz+W%C5%82osok+laureatem+Nagrody+im.+Zbyszka+Cybulskiego+2023-153248
Tomasz Włosok laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2023
Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Miesięcznika KINO: Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrody im. Bolesława Michałka. Pierwsza z nich jest przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością, a druga autorom książki filmowej (nie będącej pracą zbiorową). Tegorocznymi narodzonymi są Tomasz Włosok i Patrycja Włodek.   
  

Tomasz Włosok z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego

Tomasz Włosok został wyróżniony za rolę w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland. Jak podkreślili jurorzy, aktor subtelnymi środkami stworzył przejmującą postać. Jego rola wtapia się w paradokumentalną formułę filmu i daleko wykracza poza technikę aktorską. W kreacji Włosoka, jak w lustrzanym odbiciu, widzowie mogą zobaczyć samych siebie i zmierzyć się z prawdą o sobie. Jego bohater przeprowadza nas przez trudną drogę do człowieczeństwa.

Pozostałymi nominowanymi byli w tym roku Lena Góra, Hubert Miłkowski, Maciej Musiałowski i Mateusz Więcławek.

"Zielona granica" - zwiastun
Patrycja Włodek z Nagrodą im. Bolesława MichałkaLaureatką nagrody za najlepszą książkę filmową została Patrycja Włodek, autorka publikacji "Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach – życie po życiu filmu noir".

W tym roku nominowane były również książki "Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce" Mirosława Filiciaka i Patryka Wasiaka oraz "Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali" Grażyny Świętochowskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego).

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego - historiaNagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Jej pomysłodawczynią była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli to wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością". Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest wręczana od 1969. W 2005, po 10-letniej przerwie, została wznowiona przez Fundację "KINO" (wydawcę miesięcznika "KINO"). Wśród jej laureatów są takie sławy jak Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Dorota Segda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Eryk Lubos, Agata Buzek, Maciej Stuhr, Piotr Głowacki, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Magdalena Koleśnik oraz Eryk Kulm jr.  

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones