"Top Gun: Maverick" bez szans na Oscara. Dlaczego?

Informacja nadesłana: Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2023%3A+Muzyka+z+film%C3%B3w+%22Top+Gun%3A+Maverick%22%2C+%22T%C3%A1r%22+zdyskwalifikowana.+Piosenka+z+%22Elvisa%22+te%C5%BC-148803
"Top Gun: Maverick" bez szans na Oscara. Dlaczego?
W poniedziałek Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skrócone listy kandydatów w niektórych kategoriach do nadchodzącej edycji Oscarów. Niestety uczyniła to tylko dla swoich członków. Na szczęście portal Variety dotarł do szczegółów. I jak co roku Akademia przygotowała kilka przykrych niespodzianek.

"Top Gun: Maverick", "Tár" bez szans na Oscara za muzykęJak zwykle najwięcej kontrowersji wzbudzają kategorie muzyczne, gdzie rygorystyczny i nie zawsze czytelny regulamin sprawia, że łatwo jest o dyskwalifikację.

Tak stało się m.in. z muzyką z filmu "Top Gun: Maverick". Dyskwalifikacja nastąpiła z dwóch powodów. Pierwszym jest brak wystarczającej ilości oryginalnego materiału. Akademia uznała, że większość soundtracku stanowią kompozycje z pierwszego filmu. Drugim jest fakt, że muzykę do filmu skomponowało kilka osób, a o Oscara mogą walczyć tylko te ścieżki muzyczne, które mają jednego kompozytora.

"Top Gun: Maverick" ma jednak wciąż szansę na Oscara za piosenkę. Utwór "Hold My Hand" wykonywany przez Lady Gagę znalazł się na liście kandydatów.

Do wczoraj za jednego z faworytów w kategorii najlepsza muzyka uchodził "Tár". Hildur Guðnadóttir straciła szansę na Oscara z dwóch powodów: za mało oryginalnego materiału oraz oryginalny materiał jest rozcieńczony przez duże użycie już istniejącej muzyki.

Guðnadóttir ma jednak wciąż szansę na statuetkę dzięki muzyce z filmu "Talking Women", która w poniedziałek zdobyła nominację do Złotych Globów.

Na statuetkę nie ma też szans Doja Cat. "Vegas" - hit z filmu "Elvis" - został zdyskwalifikowany. Nie znamy jednak powodu tej decyzji.

Jak podaje Variety, w sumie 147 filmów będzie walczyć o najlepszą muzykę. Do Oscarów zakwalifikowano też 82 piosenki.


20 filmów walczy o Oscara za efekty specjalnePortal Variety dotarł także do listy filmów, które wciąż mają szansę na Oscara za efekty specjalne. I jak można się spodziewać są na niej przede wszystkim widowiska komiksowe oraz "Avatar: Istota wody".

Znalazło się jednak miejsce także dla kilku mniejszych tytułów. Dwa lata temu blisko historycznej nominacji był dokument "Witamy w Czeczenii". Teraz okazję do tego zdobyła produkcja Amazonu "Dobranoc, Oppy". Kino niezależne reprezentowane jest m.in. przez "Wszystko wszędzie naraz".

Lista 20 filmów, które według Variety walczą o statuetkę za efekty specjalne wygląda następująco:

"Na Zachodzie bez zmian"
"Avatar: Istota wody"
"Bardo, fałszywa kronika garści prawd"
"Batman"
"Black Adam"
"Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"
"Devotion"
"Doktor Strange w multiwersum obłędu"
"Elvis"
"Wszystko wszędzie naraz"
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a"
"Dobranoc, Oppy"
"Gray Man"
"Jurassic World: Dominion"
"Gigi & Nate"
"Nie!"
"RRR"
"Trzynastu"
"Thor: Miłość i grom"
"Top Gun: Maverick"

Zwiastun filmu "Top Gun: Maverick"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones