Honorowe Oscary 2024: oto laureaci nagród Akademii

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Quincy+Jones%2C+Juliet+Taylor+laureatami+Honorowych+Oscar%C3%B3w-156061
Honorowe Oscary 2024: oto laureaci nagród Akademii
źródło: Getty Images
autor: Bryan Bedder
Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podała nazwiska kolejnych osób, które zostaną nagrodzone Honorowymi Oscarami za całokształt twórczości. Rada zdecydowała się na przyznanie dwóch innych, szczególnych wyróżnień. Ceremonię wręczenia statuetek, Governors Awards, zaplanowano na 17 listopada.

Oto laureaci Honorowych OscarówAkademia wytypowała dwoje laureatów Honorowych Oscarów. Są nimi:


GettyImages-1065933164.jpg Getty Images © Axelle/Bauer-Griffin

Legendarny muzyk i producent jest aktywny na rynku od ponad 70 lat. W swojej karierze otrzymał 28 nagród Grammy. Był pierwszym czarnoskórym kompozytorem nominowanym do Oscara w kategorii najlepsza piosenka. Łącznie siedmiokrotnie znajdywał się w gronie pretendentów do złotej statuetki (w tym jako producent "Koloru purpury" Stevena Spielberga). Z rąk Akademii w 1993 roku otrzymał już Jean Hersholt Humanitarian Award za swoją działalność charytatywną.

Juliet Taylor

GettyImages-1136589048.jpg Getty Images © Emma McIntyre

Taylor jest jedną z najbardziej uznanych reżyserek obsady w amerykańskim przemyśle filmowym. Pracowała przy ponad 100 produkcjach. Na swoim koncie ma dobór aktorów do m.in. filmów "Egzorcysta", "Taksówkarz", "Bezsenność w Seattle" i "Lista Schindlera". Przez lata pracowała z Woodym Allenem, zajmując się castingiem w aż 43 z jego filmów (ostatnim jest "Śmietanka towarzyska" z 2016 roku). 

Dla kogo Jean Hersholt Humanitarian Award?Wiemy również, kto odbierze nagrodę Jean Hersholt Humanitarian Award za działalność charytatywną. Będzie nim doskonale znany reżyser i scenarzysta komedii romantycznych Richard Curtis ("To właśnie miłość", "Notting Hill", "Dziennik Bridget Jones"). Oprócz tworzenia dochodowych i lubianych filmów od prawie czterech dekad zajmuje się działalnością na rzecz pomocy najbiedniejszym. Był m.in. pomysłodawcą stworzenia fundacji Comic Relief, która w swojej historii zebrała ponad 1,5 miliarda funtów dla potrzebujących.

GettyImages-1842499780.jpg Getty Images © Lia Toby

Przyznano Irving G. Thalberg Memorial Award. Laureatami producenci serii o 007Kolejną przyznaną nagrodą jest Irving G. Thalberg Memorial Award, przyznawana nieregularnie od 1938 roku. Zostaje wręczana producentom, których "praca nieustannie odzwierciedla wysoką jakość produkcji filmowej". W gronie laureatów znalazły się prawdziwe legendy Hollywood: Darryl F. Zanuck, Walt Disney, Samuel Goldwyn, Cecil B. DeMille, Alfred Hitchcock, Clint Eastwood czy Steven Spielberg. Ostatnio statuetkę wręczono Kathleen Kennedy i Frankowi Marshallowi w 2018 roku.

GettyImages-1433651312.jpg Getty Images © Gareth Cattermole

W tym roku wyróżnienie otrzymają Michael G. Wilson i Barbara Broccoli. To producenci serii filmów o Jamesie Bondzie, którą przejęli w latach 90. po swoim ojcu Albercie "Cubbym" (laureacie Thalberg Award w 1981). Wspólnie wyprodukowali już 9 tytułów o przygodach agenta 007.

Zwiastun filmu "Nie czas umierać"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones