Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Przyznawane nagrody:
  • Oscar
  • Oscar Specjalny
  • Nagroda Specjalna
  • Nagroda Publiczności

Nagrody Akademii Filmowej, znane powszechnie pod nazwą Oscary, zostały stworzone w 1927 roku (pierwsze przyznanie nagród, za rok 1927 i 1928, nastąpiło 16 maja 1929 roku). Od lat są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową.

Pierwsze Oscary zostały przyznane w 13 kategoriach. Dziś jest ich 24, między innymi: najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka, zdjęcia, muzyka, scenariusz oryginalny i scenariusz adaptowany. Od 2002 roku ceremonia rozdania nagród odbywa się w hollywoodzkim Kodak Theatre. Początkowo wręczenie nagród Akademii odbywało się na przełomie marca i kwietnia. W 2004 roku galę przesunięto na ostatni tydzień lutego.

Laureatów Oscarów wybierają członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej zrzeszającej amerykańskich filmowców różnych profesji (obecnie udział w głosowaniu bierze ok. 6000 osób). Nominacje mogą otrzymać filmy, które w poprzedzającym rozdanie nagród roku kalendarzowym były wyświetlane w jednym z kin Los Angeles.

Statuetka, o której marzą filmowcy na całym świecie, jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia nagiego rycerza trzymającego miecz i stojącego na cokole zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami. Klatki symbolizują pierwotne branże Akademii: Aktorów, Scenarzystów, Reżyserów, Producentów i Techników.

Akademicy wielokrotnie byli narażeni na krytykę: zlekceważyli niejeden wybitny film przyznając w zamian nagrodę takiemu, o którym dziś pamiętają jedynie historycy filmu. Mimo tego żadna inna nagroda nie wzbudza tak wielkiego zainteresowania branży filmowej i publiczności na całym świecie.

$videos
$videoCount

nominacje w kategorii Najlepszy film

zobacz wszystkie

edycje rozdania nagród