Oscary bez podziału na aktorów i aktorki? Szef Akademii komentuje

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+bez+podzia%C5%82u+na+aktor%C3%B3w+i+aktorki+Szef+Akademii+komentuje-156174
Oscary bez podziału na aktorów i aktorki? Szef Akademii komentuje
Portal Variety rozmawiał ostatnio z CEO Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Billem Kramerem. Tematem rozmów były oczywiście przyszłość Oscarów, które wkrótce będą obchodzi setne urodziny.

Neutralne płciowo Oscary aktorskie to niedaleka przyszłość?



W czasie rozmowy padło pytanie o to, czy Akademia zrezygnuje z podziału nagród aktorskich ze względu na płeć. Bill Kramer udzielił następującej odpowiedzi:

Aktualnie badamy ten temat w komisjach ds. nagród, członkostwa, równości i inkluzywności, a wkrótce również w Radzie Gubernatorów. Temat jest na wczesnym etapie i jeszcze wiele rozmów będzie się musiało odbyć. Sprawdzamy, jak mogłoby to wyglądać.


Zanim zaczniecie rzucać oskarżenia o "woke", warto pamiętać, że ewentualna decyzja Akademii o zmianie w nagrodach aktorskich może nie być podyktowana ideologicznie, a wynikać z pragmatyzmu.

Już wkrótce Akademia musi rozpocząć negocjacje z ABC dotyczące przedłużenia praw do transmisji Oscarów na kolejne 10 lat. W 2016 roku organizacja uzyskała bardzo dobre warunki opiewające na 100 milionów dolarów. Jedna w ostatnich latach oglądalność Oscarowej Gali leciała gwałtownie w dół i jest mało prawdopodobne, by ABC było równie hojne jak dziesięć lat temu.

Co więcej, aktualna umowa zawiera warunek, że w transmisji znajdzie się nie więcej niż 23 kategorii. A tymczasem już za chwilę zaczną być rozdawane Oscary za casting. Coraz głośniej mówi się również o Oscarach dla kaskaderów. Są nawet tacy, którzy chcieliby Oscarów dla koordynatorów intymności. To oznacza, że albo jakieś kategorie znikną albo też nie wszystkie będą uwzględnione w transmisji. To ostatnie już było proponowane i zostało przyjęte z oburzeniem przez branżę filmową.

Ograniczenie z czterech do dwóch oscarowych kategorii aktorskich może więc okazać się niezadowalającym nikogo kompromisem.

Przypomnijmy, że neutralne płciowo nagrody aktorskie już funkcjonują w przypadku Nagród Gotham oraz Independent Spirit Awards.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones