Oscary 2025: Zmiany w regulaminie. Co muszą wiedzieć polscy twórcy?

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2025%3A+Zmiany+w+regulaminie.+Co+musz%C4%85+wiedzie%C4%87+polscy+tw%C3%B3rcy-155177
Oscary 2025: Zmiany w regulaminie. Co muszą wiedzieć polscy twórcy?
Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła zmiany dotyczące zasad kwalifikacji do Oscarów 2025. Wiele zmian ma kosmetyczny charakter. Są jednak i takie, które w znaczący sposób mogą zmienić obraz nadchodzącego wyścigu oscarowego.

Oscary 2025: Zmiany dla międzynarodowych twórcówDla zagranicznych twórców najważniejsze zmiana dotyczy okresu kwalifikacyjnego dla tytułów walczących w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W nadchodzącej edycji Oscarów o statuetkę powalczą te obrazy, które miały swoją premierę między 1 listopada 2023 roku a 30 września 2024 roku.

Druga ważna zmiana dotyczy twórców animacji. W przyszłym roku film animowany może otrzymać zarówno nominację do najlepszego filmu międzynarodowego jak i do najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego (jeśli tylko spełni wszystkie inne wymagania dla każdej z tych kategorii).


Oscary 2025: Zmiany w kategorii najlepszy filmAby zdobyć nominację w najważniejszej kategorii, film musi być pokazywany przez co najmniej 7 dni (niekoniecznie z rzędu) w 10 z 50 wyszczególnionych rynków amerykańskich.

O Oscara będą mogły się ubiegać także te filmy, których szeroka dystrybucja zaplanowana jest na początek 2025 roku. Zgłaszający muszą jednak przedstawić szczegółowy plan dystrybucji i kwalifikacyjne pokazy muszą zakończyć się przed 24 stycznia 2025 roku.

O Oscara mogą się ubiegać również te filmy, które w Ameryce będą miały pokazy wyłącznie w 8 rynkach pod warunkiem, że pozostałe dwa będą w krajach z Top15 największych rynków kinowych świata.

Oscary 2025: Inne ważne zmianyO Oscara w kategorii najlepsza muzyka będą mogły ubiegać się maksymalnie trzy osoby (do tej pory były dwie, trzy mogły zostać zgłoszone, ale jako zespół).

W przypadku Oscarów za scenariusz zgłoszone mogą być wyłącznie te wersje tekstów, z których korzystano podczas zdjęć do filmów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones