Oskarżony o napastowanie Noel Clarke zawieszony przez BAFTA

Deadline, Guardian Film Unlimited / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oskarzony+o+napastowanie+Noel+Clarke+zawieszony+przez+BAFTA-142227
Oskarżony o napastowanie Noel Clarke zawieszony przez BAFTA
źródło: Getty Images
autor: David M. Benett
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych zawiesiła w prawach członka aktora, reżysera i producenta Noela Clarka. Znany z seriali "Doktor Who" czy "Bulletproof" oraz z cyklu napisanych i (od drugiej części) wyreżyserowanych przez siebie filmów "Kidulthood", "Adulthood" i "Brotherhood" Clark został oskarżony o niewłaściwe zachowanie przez ponad 20 kobiet. Zarzuty zostały opisane w artykule opublikowanym przez "Guardiana".

W świetle zarzutów o złe prowadzenie się pod adresem Noela Clarke'a, jakie zostały opisane przez "Guardiana", BAFTA podjęła decyzję, by zawiesić jego członkostwo oraz przyznaną mu nagrodę za wyjątkowy wkład w rozwój brytyjskiego kina - ze skutkiem natychmiastowym i aż do wyjaśnienia sprawy, czytamy w oficjalnym oświadczeniu Brytyjskiej Akademii.

Clarke otrzymał specjalną nagrodę BAFTA zaledwie dwa tygodnie temu. Jak ujawniło śledztwo "Guardiana", Brytyjska Akademia wiedziała o zarzutach pod jego adresem jeszcze przed wręczeniem mu wyróżnienia. Brak reakcji tłumaczy tym, że nie przedstawiono na czas dowodów jego winy. Clarke został jednak uprzedzony o tym, że BAFTA wie o oskarżeniach pod jego adresem. Doszło do konfrontacji, podczas której aktor i reżyser zaprzeczył zarzutom.

Studio All3Media, które wspiera firmę produkcyjną Clarke'a, Unstoppable Film and Television, wszczęło już własne śledztwo w sprawie zarzutów. Współpracę z aktorem i reżyserem zawiesiły firmy menadżerskie Industry Entertainment i 42. Stacja Sky wstrzymała z kolei współpracę z Clarke'iem przy serialu "Bulletproof", którego jest on gwiazdą.

Artykuł z "Guardiana" zawiera świadectwo szeregu kobiet, które pracowały z Clarke'iem przy rozmaitych filmowych bądź telewizyjnych projektach. Wśród nich są m.in. producentka Gina Powell i aktorka Jahannah James. Zarzuca mu się obmacywanie, dzielenie się sugestywnymi zdjęciami i sekretne filmowanie nagiej aktorki podczas przesłuchania.

Clarke zaprzecza zarzutom. Jego prawnicy wystosowali 29-stronnicowy list do "Guardiana" w którym odpierają wszystkie oskarżenia z wyjątkiem jednego: Clarke przyznaje, że przeprosił byłą współpracowniczkę Helen Atherton za "liczne komentarze" o jej pośladkach. Jeśli ktoś, kto kiedykolwiek ze mną pracował, poczuł się niekomfortowo, szczerze przepraszam. Stanowczo zaprzeczam wszelkim zarzutom napastowania czy złego prowadzenia się. Mam zamiar bronić się przeciwko tym fałszywym oskarżeniom, powiedział Clarke.
Udostępnij: