W dniach
od 6 do 11 lipca w Poznaniu odbywać się będzie największe święto animacji w Polsce i jeden z większych tego typu festiwali w Europie. Tradycyjnie na festiwalu ANIMATOR Filmoteka Narodowa prezentuje początki animacji wybranej kinemtografii europejskiej. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu były to filmy pioniera animacji francuskiej - Emile’a Cohla z francuskiej wytwórni Gaumont. W tym roku pokarzemy unikalną kolekcję animacji brytyjskiej sprowadzoną z archiwum British Film Institute. Gościem specjalnym pokazu będzie Pan Michael Brooke z BFI.
Program Pokazu Specjalnego Filmoteki Narodowej:
SNY Z KRAINY ZABAWEK / DREAMS OF TOYLAND (
Arthur Melbourne Cooper, 1908, 7:12)
W prologu zrealizowanym metodą aktorską Tommy śni, że jego zabawki ożywają – i tak też się dzieje w głównej części filmu, zrealizowanej poklatkowo.
KREACJA ARTYSTYCZNA / ARTISTIC CREATION (W.R. Booth, 1901, 1:15)
Etiuda zbudowana na efektach specjalnych w stylu Georgesa Melliesa. Typowy wczesny film Bootha.
NOŻYCE CZARODZIEJA / THE SORCERER'S SCISSORS (W.R. Booth, 1907, 2:59)
Animowane poklatkowo nożyce wycinają z gazety rysunek kobiety. Kobieta ożywa i tańczy.
ANIMOWANA BAWEŁNA / ANIMATED COTTON (W.R. Booth, 1909, 3:36)
Magik wykonuje sztuczki, wykorzystując kawałek bawełny. Nitki umieszczone na czarnym tle przyjmują rozmaite kształty.
THE AUTOMATIC MOTORIST (W.R. Booth, 1911, 6:13)
Szofer-robot zabiera wynalazcę i dwoje młodych ludzi na wyprawę po układzie słonecznym. Ta skomplikowana opowieść fantastyczna zawiera wiele sekwencji animowanych, w szczególności niezwykłą scenę przedstawiającą pojazd okrążający pierścienie Saturna, który w chwilę potem uderza w planetę.
JAK LATAJĄ PAJĄKI / TO DEMONSTRATE HOW SPIDERS FLY (F. Percy Smith, 1909, 0:58)
Animowany wykład przyrodniczy, wykorzystujący technikę poklatkową do zilustrowania, w jaki sposób pająki przędą nić i budują pajęczyny
BITWA O DARDANELE / FIGHT FOR THE DARDANELLES (F. Percy Smith, 1915, 6:10)
Podczas I wojny światowej Percy Smith zrealizował kilka filmów animowanych, w których wykorzystał modele i mapy do zilustrowania kampanii wojskowych. Można go uznać za pioniera grafiki stosowanej współcześnie w wiadomościach telewizyjnych.
JOHN BULL'S ANIMATED SKETCH BOOK No. 4 (Dudley Buxton/Anson Dyer, 1915, 5:28)
Satyryczny film w stylu tzw ‘”szkicu na gorąco” kpiący z niemieckiego cesarza Wilhelma II i przedstawiający niemieckie horrory, m.in. zatopienie statku "Luzytania”
Program festiwalu ANIMATORA/2009:
Program ANIMATORA\2009 obejmuje retrospektywy znakomitych twórców, premiery, pokazy specjalne, przeglądy tematyczne, koncerty, projekcje filmów z muzyką na żywo, projekcje plenerowe, spotkania z twórcami, wystawy, performance, warsztaty i specjalny program dla dzieci.
Obok retrospektyw takich autorów jak pionier animacji
Alexander Alexeieff czy
Jan Švankmajer, będziemy uczestniczyć w obchodach 80-lecia Kazimierza Urbańskiego, wybitnego twórcy i mistrza wielu pokoleń polskich animatorów. W cyklu Pionierzy Animacji, wielką atrakcją będzie The American Magic–Lantern Theater – amerykańska trupa pokazująca, że kino narodziło się na długo przed kinematografem.
Znów będziemy świadkami niezwykłego mariażu animacji i muzyki. Oficjalną inauguracją festiwalu stanie się pokaz ekspresjonistycznych filmów niemieckich, z towarzyszeniem grupy Compagnia d'Arte Drummatica z Włoch. Publiczność ANIMATORA\2009 obejrzy arcydzieło animacji, pierwszy europejski pełnometrażowy film animowany,
"Przygody księcia Achmeda" Lotte Reiniger z muzyką na żywo zespołu Masala. Animowanie „na żywo” zaprezentuje Robert Turło, znakomity twórca teledysków, w towarzystwie rockowego zespołu Von Zeit. Multimedialny koncert zaprezentuje w Poznaniu kultowe Chicago Underground, kornecisty Roba Mazurka. Swoje filmy z muzyką na żywo zaprezentuje David Ehrlich.
Jednym z najważniejszych gości w Poznaniu będzie Yoram Gross – urodzony w Krakowie ojciec izraelskiego i australijskiego filmu animowanego oraz członek konkursowego jury.
Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie także kultowy twórca z USA, Bill Plympton. Na festiwalu przedstawimy pełen przegląd jego twórczości, niektóre projekcje będą miały charakter otwartych dla publiczności master class. Premiery swoich filmów zaprezentują Timothy i Stephen Quay - nakręcone w Łańcucie Inwentorium Śladów oraz Emily Hubley - The Toe Tactic.
Blok programowy Od patafizyki do Paniki poświęcony jest twórczości Alfreda Jarry i
Rolanda Topora. Obejrzymy inspirowane Królem Ubu filmy animowane
Jana Lenicy, filmy wg scenariusza Rolanda Topora, filmy dokumentalne o Rolandzie Toporze, spektakl lalkowy oparty na jego tekstach. Planowana jest także wystawa rysunków autorstwa
Franciszki Themerson, inspirowanych dramatem Alfreda Jarry.
Wybitna krytyk filmowy, Jayne Pilling zaprezentuje obszerny przegląd dokonań animacji brytyjskiej, uzupełniony o pokaz pionierów animacji z Wielkiej Brytanii przygotowany przez Filmotekę Narodową i British Film Institute. W ramach cyklu Festiwale zobaczmy dorobek festiwalu Animateka w Lublijanie.
ANIMATOROWI towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych, poznańskiego twórcy filmu animowanego, profesora ASP Hieronima Neumanna.
Podczas festiwalu prezentujemy nowatorskie filmy animowane Patricka Bokanowskiego, japońską animację eksperymentalną oraz awangardowe, skandalizujące filmy kontrowersyjnej artystki Marioli Brillowskiej i jej uczniów.
Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy nie zapominają o najmłodszych. Animator dla dzieci to warsztaty i pokazy filmów z całego świata.
II Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR\2009 to także druga odsłona Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych, na który w tym roku zgłoszono ponad 300 filmów z 24 krajów. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę Grand Prix – Złotego Pegaza w wysokości 60 tysięcy złotych.
Zakończeniem festiwalu jest jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczno – filmowe. Po raz pierwszy w Polsce i tylko w Poznaniu, niesamowite widowisko multimedialne Bring Me the Head of Ubu Roi (Przynieście mi głowę Króla Ubu), wg. „Króla Ubu” Alfreda Jarry, z muzyką na żywo w wykonaniu legendarnego amerykańskiego zespołu PERE UBU i animacjami Braci
Quay.
Festiwalowe przestrzenie nie ograniczą się jedynie do sal kinowych (Kino Apollo, Kino Muza). Wiele wydarzeń, szczególnie projekcje z muzyką na żywo, odbywać się będą w specjalnej przestrzeni Klubu Festiwalowego na Starym Rynku między Wielkopolskim Muzeum Wojskowym a Galerią Arsenał (Animacja i Muzyka, Kino o Północy). Scena na Piętrze, Sala Wielka CK Zamek, Galeria Arsenał to kolejne przestrzenie, w których realizowany będzie program Festiwalu.
Biuro Prasowe w galerii Arsenał zaprosi na codzienne poranne spotkania i konferencje z udziałem Gości Festiwalowych.
Większość pokazów w ramach ANIMATORA\2009 będzie darmowa!