Prezydent Brazylii oskarża DiCaprio o podpalenie Amazonii

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Prezydent+Brazylii+oskar%C5%BCa+DiCaprio+o+podpalenie+Amazonii-135680
Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, którego zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy nazywają "Trumpem tropików", obarczył Leonardo DiCaprio winą za pożary lasów w Amazonii.

GettyImages-455970118.jpg Getty Images © Anadolu Agency


Wczoraj rano Bolsonaro umieścił na Facebooku wpis: Ten DiCaprio to świetny gość, co nie? W końcu płaci za to, aby lasy amazońskie płonęły. Po gwałtownej reakcji mediów, nie tylko społecznościowych, prezydent zamilkł. Nie przedstawił również żadnego dowodu na poparcie swoich zarzutów.

Dziennikarze twierdzą, że podobne uwagi związane są z aresztowaniem czterech ochotników, którzy gasili pożary Amazonii. Według władz regionu, brali oni udział w podkładaniu ognia, żeby zachęcić do zbiórki pieniężnej, organizowanej przez jedną z pozarządowych organizacji - plotki głoszą, że ma ona związki z DiCaprio. Strażacy-ochotnicy zostali jednak wypuszczeni na wolność w czwartek.  

To nie pierwszy tego typu atak. Wcześniej, za pośrednictwem Facebooka, Bolsonaro zarzucił aktorowi spisek, którego efektem miało być podpalenie Amazonii - spisek ów ma być częścią "międzynarodowej kampanii przeciwko Brayzlii". W piątek z kolei syn Bolsonaro, Eduardo, zarzucił DiCaprio, iż ten przeznaczył 300 tysięcy dolarów na organizację, która podpaliła lasy. Oskarżył też WWF, które miało z wyprzedzeniem planować fotorelację z kataklizmu. Ta ostatnia organizacja kategorycznie zaprzeczyła zarzutom wobec swojego partnera i potępiła podobne działania.

Leonardo DiCaprio przekazał 5 milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami Amazonii zeszłego lata. Według powszechnej narracji, ów gest został wpisany w ramy politycznej walki pomiędzy ekologami a konserwatywnymi politykami w Brazylii.
Udostępnij: