Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Rekordowa+liczba+g%C5%82%C3%B3wnych+bohaterek+w+filmach-136051

Rekordowa liczba głównych bohaterek w filmach

  • The Hollywood Reporter
  • autor: mp
  • Inne, Filmy
W środę opublikowany został doroczny raport "It's a Man's (Celluloid) World" przygotowywany przez Marthę M. Lauzen z Uniwersytetu San Diego. Przedstawia on dane dotyczące obecności kobiecych postaci w najbardziej kasowych filmach amerykańskiego rynku kinowego.

new.jpg


Najnowsza edycja pokazuje, że rośnie liczba produkcji, w których główne role grają kobiety. Aż 40% spośród stu najbardziej kasowych filmów 2019 roku miało protagonistkę. Jest to nowy rekord. Rok wcześniej wynik ten wynosił zaledwie 31%.

Heroiny pojawiały się w 45% procentach produkcji wielkich wytwórni i 55% filmów niezależnych. To również oznacza zmianę. Do tej pory kobiece protagonistki dwukrotnie częściej pojawiały się w produkcjach niezależnych niż tych nadzorowanych przez wielkie wytwórnie.

W 43% najbardziej kasowych filmów roku głównymi bohaterami byli mężczyźni. Zaś 17% tytułów miało grupę równorzędnych pierwszoplanowych postaci.

Jednak nie wszystko wygląda tak różowo. Kiedy spojrzeć szerzej, to okaże się, że istotne dla fabuły kobiece bohaterki stanowiły 37% wszystkich ważnych postaci, co jest wynikiem tylko o 1% lepszym niż przed rokiem.

Jeśli zaś chodzi o role mówione, to kobiety stanowiły 34%, co oznacza spadek o 1% w porównaniu do roku 2018.