Rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Locarno

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/Rozpoczyna+si%C4%99+Festiwal+Filmowy+w+Locarno-3382
Około 250 filmów zostanie pokazanych na otwartym w czwartek wieczorem 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
Spośród 19 filmów zakwalifikowanych do konkursu międzynarodowego aż 15 będzie miało swoją światową premierę, a pozostałe 4 - premierę międzynarodową.
O główną nagrodę - Złotego Lamparta - ubiegać się będą m.in. "Baby Boy", najnowszy film Amerykanina Johna Singletona, nominowanego do Oscara za reżyserię filmu "Chłopaki z sąsiedztwa"; "Love the Hard Way" Petera Sehra z Niemiec, twórcy m.in. filmów "Kaspar Hauser" i "Obsession"; "Delbaran" Irańczyka Abolfazla Jalili, filmowca nagradzanego już w Locarno i w Wenecji; oraz "Dervis" Alberto Rondalliego z Włoch, reżysera m.in. filmu "Padre Pio da Pietralcina".
W sekcji Piazza Grande wyświetlone zostaną największe przeboje kina ostatnich miesięcy, m.in. "Dziennik Bridget Jones" Sharon Maguire, "Planeta małp" Tima Burtona, "Moulin Rouge" Baza Luhrmanna oraz "Final Fantasy: The Spitits Within" Hironobu Sakaguchi. Projekcje tych filmów odbywać się będą pod gołym niebem na Piazza Grande w Locarno.
W jednej z sekcji pokazany zostanie także dokumentalny film zarejestrowany podczas zamieszek towarzyszących tegorocznemu szczytowi G-8 w Genui.
W jury tegorocznego festiwalu zasiadają m.in. Antonio Skarmeta - scenarzysta, aktor i reżyser z Chile, włoski reżyser Ferzan Ozpetek, aktorki Laura Morante (Włochy), Kerry Fox (Nowa Zelandia) i Debra Winger (USA) oraz reżyserka Emilie Deleuze z Francji.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno jest najważniejszą imprezą filmową Szwajcarii i jednym z bardziej prestiżowych festiwali europejskich. Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się 12 sierpnia.
Udostępnij: