Rozpoczyna się festiwal w Cannes

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/Rozpoczyna+si%C4%99+festiwal+w+Cannes-6575
Pokazem najnowszego filmu Woody'ego Allena "Hollywood Ending", rozpocznie się w środę tegoroczny 55. Festiwal w Cannes. W festiwalowym konkursie wystartują 22 filmy, m.in. najnowsze dzieło Romana Polańskiego - "Pianista".
Na festiwal akredytowało się już 35 tys. gości, w tym 4 tys. dziennikarzy. Wśród gwiazd, które wezmą udział w canneńskim święcie kina, będą m.in. Woody Allen, Sharon Stone (członkini jury), Cameron Diaz, Catherine Deneuve, Leonardo DiCaprio, Charles Aznavour, Patricia Kaas, Jeremy Irons, Antonio Banderas, Laetitia Casta i Virginie Ledoyen.

W gronie reżyserów, których filmy ubiegać się będą o Złotą Palmę, jest m.in. nestor kina światowego, 93-letni Portugalczyk Manoel de Oliveira ("O principio da incerteza"), oraz dwaj trzydziestolatkowie - Amerykanin Paul Thomas Anderson ("Punch-drunk love") i Chińczyk Jia Zhang Ke ("Ren Xiao Yao").

Swoje filmy w konkursie pokażą także m.in.: dawny przewodniczący jury, Kanadyjczyk David Cronenberg ("Pająk") oraz Brytyjczycy - Ken Loach ("Sweet Sixteen"), nagrodzony Złotą Palmą za "Sekrety i kłamstwa" Mike Leigh ("All or nothing") i Michael Winterbottom ("24 Hour Party People").

O główną nagrodę festiwalu walczyć będą także: fiński filmowiec Aki Kaurismaki ("Mies vailla Menneisyyttae"), belgijscy bracia Luc i Jean-Pierre Dardenne''owie ("Le fils"), Rosjanin Aleksander Sokurow ("Russian ark") oraz Irańczyk Abbas Kiarostami ("Ten").

Polski reżyser Roman Polański pokaże w konkursie swój najnowszy film "Pianista" - ekranizację wspomnień z czasów wojny pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana. Zdjęcia do tego filmu, będącego międzynarodową koprodukcją, powstały w ubiegłym roku w studiu Babelsberg pod Berlinem oraz - w większości - w Warszawie: na ulicach stolicy, w tym na Pradze, a także na terenie wojskowym Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, w Filharmonii Narodowej i w studiach, m.in. na Chełmskiej.

Przewodniczącym konkursowego jury będzie David Lynch. W sumie w dziewięcioosobowym jury zasiądzie sześciu reżyserów i trzy aktorki: Sharon Stone, pochodząca z Malezji gwiazda Michelle Yeoh, indonezyjska aktorka komediowa i producentka Christine Hakim, duński reżyser Bille August, francusko-chilijski filmowiec Raoul Ruiz, Brazylijczyk Walter Salles oraz Francuzi - Claude Miller i Regis Wargnier.

Martin Scorsese - zdobywca Złotej Palmy w 1976 roku za "Taksówkarza" - będzie przewodniczył jury w konkursach filmów krótkometrażowych i Cinefondation.

Obok 22 filmów konkursowych, kandydujących do Złotej Palmy, w różnych sekcjach festiwalu wyświetlonych zostanie niemal 80 dzieł. Będą wśród nich m.in. "Gwiezdne wojny, cz. II Atak klonów" George'a Lucasa. Około 700 obrazów zaproponowanych zostanie klientom z całego świata podczas odbywających się po raz pierwszy międzynarodowych targów filmowych.

Do Cannes pojedzie m.in. młoda polska aktorka Ewa Hornich - jako laureatka konkursu "Z Cinema i Libresse do Cannes".

Organizatorzy spodziewają się, że festiwal, który zakończy się 26 maja, odwiedzi 200 tys. kinomanów.