Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Ryszard+Bugajski%2C+autor+%22Przes%C5%82uchania%22+i+%22Genera%C5%82a+Nila%22%2C+nie+%C5%BCyje-133416

Ryszard Bugajski, autor "Przesłuchania" i "Generała Nila", nie żyje

  • Gazeta Wyborcza
  • autor: mw
  • Inne, Filmy
Zmarł Ryszard Bugajski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Miał 76 lat.

ry2.png


Bugajski urodził się w 1943 roku w Warszawie. Studiował na reżyserskim wydziale łódzkiej Filmówki, ukończył również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku kariery realizował głównie filmy krótkometrażowe. Przełom nadszedł w 1979 roku wraz z debiutem pełnometrażowym, filmem "Kobieta i kobieta" współreżyserowanym z Januszem Dymkiem. 

Jego kolejny film, wybitne "Przesłuchanie" z 1982 roku, przyniósł m.in. nagrodę aktorską na festiwalu w Cannes Krystynie Jandzie. Film przeleżał na półce aż 7 lat, okrył się sławą najostrzejszego antykomunistycznego manifestu, zaś po jego nakręceniu Bugajski opuścił kraj. 

Za granicą, głównie w Kanadzie, realizował filmy telewizyjne oraz odcinki popularnych seriali (m.in. "Strefy mroku" i "Alfred Hitchcock Przedstawia"), zaś po powrocie do kraju nakręcił m.in. biografię legendy AK, Emila Fieldorfa ("Generał Nil"), a także kontrowersyjny "Układ zamknięty". Jego ostatnim filmem była nakręcona przed trzema laty historii Krwawej Luny z UB, czyli Julii Brystigerowej -  "Zaćma".

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". 

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię