Rywin wyjdzie na wolność?

Wirtualnemedia.pl /
https://www.filmweb.pl/news/Rywin+wyjdzie+na+wolno%C5%9B%C4%87-31895
14 listopada Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecyduje, czy Lew Rywin będzie mógł wyjść na wolność przed upływem orzeczonej mu kary 2 lat więzienia za pomoc w płatnej protekcji wobec Agory - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.

20 października Sąd Penitencjarny postanowił warunkowo zwolnić Rywina z więzienia, wyznaczyć mu okres próby do 20 października 2008 r., oddać go pod dozór kuratora sądowego oraz zakazać zmiany miejsca pobytu bez zgody sądu.

26 października Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie zaskarżyła to postanowienie. Prokuratura chce, by Rywin nadal był w więzieniu. Decyzja SA będzie ostateczna.

Po odsiedzeniu połowy kary (czyli 21 września tego roku) Rywin nabył prawo do wyjścia na wolność. Obrona złożyła wniosek o jego zwolnienie.

Według więziennych wychowawców, Rywin ma pozytywną tzw. prognozę kryminologiczną: odbywa karę po raz pierwszy, a odbywając karę, otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Negatywną opinię o skazanym wyraziła jednak komisja penitencjarna przy zakładzie karnym na warszawskiej Białołęce, która uznała, że Rywin jeszcze się nie zresocjalizował. W tej sytuacji sprzeciw wobec zwolnienia Rywina zgłosiła prokuratura, obawiająca się "powrotu Rywina na drogę przestępstwa".

27 grudnia 2002 r. "Gazeta Wyborcza" opisała wydarzenia sprzed pół roku. W artykule "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika", napisano, że Rywin złożył wizytę Wandzie Rapaczyńskiej - prezes Agory, wydającej "GW", potem wiceprezesowi spółki Piotrowi Niemczyckiemu, aż wreszcie naczelnemu gazety Adamowi Michnikowi. W rozmowach z nimi miał powoływać się na swe wpływy u premiera Leszka Millera i oferować, że załatwi spółce korzystne dla niej zmiany w ustawie o rtv. W zamian za to miał żądać 17,5 mln dolarów i dyrektorskiego stanowiska w telewizji Polsat, którą Agora miałaby kupić.

Michnik rozmowę z Rywinem nagrywał na dwóch magnetofonach, a potem doprowadził do konfrontacji Rywina z Millerem. Premier oświadczył, że do niczego Rywina nie upoważniał.

Po publikacji prokuratura wszczęła śledztwo, przesłuchała świadków z rządu i z gazety, a potem oskarżyła Rywina o płatną protekcję. W 2004 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał Rywina na dwa lata więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory ze strony nieustalonej grupy osób. 3 listopada 2005 r. Rywin trafił do więzienia (gdzie wcześniej, od kwietnia 2005 r. spędził 43 dni).

W grudniu 2005 r. Rywin zwrócił się do ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z prośbą o ułaskawienie, ale sądy zaopiniowały jego prośbę negatywnie.

Białostocka prokuratura apelacyjna prowadzi śledztwo dotyczące wątku tzw. grupy trzymającej władzę, która miała wysłać Rywina do Agory z korupcyjną propozycją.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones