Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Satani%C5%9Bci+pozywaj%C4%85+producent%C3%B3w+%22Chilling+Adventures+of+Sabrina%22-130672

Sataniści pozywają producentów "Chilling Adventures of Sabrina"

  • The Hollywood Reporter
  • autor: jp
  • Seriale
The Satanic Temple, kościół satanistyczny z Salem w stanie Massachusetts, pozywa producentów nowego serialu Netfliksa, "Chilling Adventures of Sabrina". Kością niezgody jest figura Baphometa.

the-chilling-adventures-of-sabrina-teaser.jpg

Chodzi o pomnik, jaki kościół wzniósł w 2015 roku w Michigan. W netfliksowym serialu pojawia się uderzająco podobna do niego rzeźba - stoi ona w szkole czarownictwa, do której uczęszcza główna bohaterka. Przedstawicielom The Satanic Temple nie podoba się jednak kontekst, w jakim zaprezentowano posąg. W ich pozwie padają oskarżenia o naruszenie praw autorskich oraz szkalowanie bóstwa.

Baphomet to historyczne bóstwo o skomplikowanej historii, uwzględniającej m.in. oskarżenia o czczenie diabła, jakie padły pod adresem Templariuszy, czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez The Satanic Church. Oto fragment złożonej w sądzie skargi: W tej sprawie szczególnie uderza fakt, że oskarżeni zawiadują uznanymi firmami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi, które w rażący sposób sprzeniewierzyły się unikalnemu wyrazowi idei powoda. Sami tymczasem wielokrotnie i żarliwie bronili swoich własności intelektualnych.

Przedstawiciele kościoła twierdzą, że ich pomnik "ma promować wartości rodem z 1. poprawki: rozdział państwa i kościoła oraz równouprawnienie". Wykorzystanie owego symbolu w kontekście szkoły związanej ze złem, kanibalizmem i mordem szarga wizerunek Baphometa.

W charakterze zadośćuczynienia kościół żąda nie tylko pieniędzy, ale i zaprzestania dalszej dystrybucji serialu.

zobacz też: