Wybieramy najciekawsze filmy o stalkingu

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/TOP+15%3A+ranking+film%C3%B3w+o+stalkingu+i+stalkerach-155497
Wybieramy najciekawsze filmy o stalkingu
Twórcy filmów opowiadających o stalkingu doskonale wiedzą, że uderzają w najczulszy punkt ludzkiej psychiki. Poczucie obserwowania i niemożliwość pozbycia się kogoś nachalnego ze swojego otoczenia brzmi jak prawdziwy koszmar nawet dla najtwardszego charakteru. W tym rankingu przypominamy 15 filmów, które dotyczyły właśnie prześladowania ze strony ludzi ogarniętych obsesją. Całą listę można wypełnić horrorami takimi jak "Halloween", "Kiedy dzwoni nieznajomy", "Piątek trzynastego", "Autostopowicz", "Koszmar minionego lata" czy "Coś za mną chodzi". W zestawieniu znajdziecie thrillery i dramaty psychologiczne, które powodują ciarki na plecach, pytając o granice prywatności oraz kondycję moralności i determinacji, gdy ochrony przed napastnikiem próżno szukać w konwencjonalnych środkach.  

Sprawdźcie też nasze pozostałe rankingi: najlepsze smutne filmynajlepsze filmy o psychopatach i najlepsze seriale true crime.     

TOP: oto najciekawsze filmy o stalkinguNajnowsza propozycja na naszej liście podejmuje bardzo aktualny zestaw pytań o prywatność w czasach social mediów. Bohaterka filmu Ingrid Thorburn (Aubrey Plaza) właśnie opuszcza szpital psychiatryczny. Szybko znajduje sobie kolejny obiekt swojej manii: wiodącą niemal idealne życie instagramową celebrytkę Taylor Sloan (Elizabeth Olsen). Obsesja przechodzi z internetowego uwielbienia w rzeczywisty stalking. Ingrid postanawia przenieść się do Los Angeles, aby być jak najbliżej swojej ulubienicy i żeby zaprzyjaźnić się z nią. W pozostałych rolach: O'Shea Jackson Jr., Billy Magnussen i Wyatt Russell


Nakręcony z użyciem smartfonów thriller "Niepoczytalna" opowiada historię młodej kobiety, która wyjeżdża z rodzinnego miasteczka, uciekając przed napastującym ją stalkerem. Spokoju szuka pod okiem psychiatry, który podstępem zapisuje ją do zamkniętego ośrodka. Kobieta bezskutecznie próbuje się wydostać, gdy dokonuje przerażającego odkrycia – jednym z pracowników szpitala jest jej prześladowca. Reżyser Steven Soderbergh ("Ocean’s 11") tworzy klasyczny, a nawet przewidywalny dreszczowiec z perspektywy kobiety, dla której przerażająca fikcja łączy się z jeszcze gorszą rzeczywistością. Wykorzystuje niedoskonały obraz z kamer urządzeń mobilnych, aby wykreować duszną i niepokojącą atmosferę prześladowania. W roli głównej znana z serialu "The Crown" Claire Foy.


Szesnastoletnia Nicole pochodzi z domu rozbitego przez śmierć matki. Wychowuje się pod okiem ojca i macochy. Pewnego dnia, niemal od razu ulega urokowi starszego od niej Davida. Przystojny chłopak wydaje się księciem z bajki. Jednak z czasem jego zachowania każą spodziewać się najgorszego. Gdy nastolatka zrywa z chłopakiem, ten nie zamierza zostawić tak tej sytuacji. W obronie dziewczyny musi stanąć jej ojciec, nim sytuacja wymknie się spod kontroli. Film w reżyserii Jamesa Foleya przetwarza znane motywy w historii o bardzo młodych ludziach. Na ekranie dwie przyszłe gwiazdy światowego formatu: Reese Witherspoon i Mark Wahlberg.


W "Sypiając z wrogiemJulia Roberts wciela się w młodą mężatkę, która postanawia uciec od swojego zaborczego i przemocwego partnera. Wymyśla wspaniały plan – upozoruje swoją śmierć w wypadku na wodzie, dzięki temu uwalniając się od toksycznego związku. Swoje nowe życie rozpoczyna na drugim krańcu kraju. Jednak jej idylla nie trwa długo. Owdowiały mężczyzna dowiaduje się, że żona żyje, więc zamierza sprowadzić ją do domu. Ekranizacja powieści Nancy Price okazała się dużym sukcesem finansowym, zarabiając 175 milionów dolarów.


"Ręka nad kołyską" rozprawia się ze strachem rodziców przy narodzinach małego dziecka. Tym razem matka bobasa zatrudnia niańkę, która wydaje się idealną kandydatką do opieki nad świeżo narodzonym niemowlakiem. Kobiety łączy jednak sprawa z przeszłości, która zniszczyła życie tej podającej się za opiekunkę. Teraz ma zamiar zniszczyć rodzinę od środka. Co do zamiarów kobiety podejrzliwy jest jedynie Solomon, robotnik z niepełnosprawnością umysłową i przyjaciel starszej córki swoich pracodawców. W obsadzie Annabella Sciorra, Rebecca De Mornay, Matt McCoy, Ernie Hudson i Julianne Moore.


Gwiazdami filmu Barbeta SchroederaBridget Fonda oraz Jennifer Jason Leigh. Pierwsza z aktorek wciela się w Allie, młodą kobietę, która właśnie zerwała zaręczyny z narzeczonym. Teraz szuka nowej współlokatorki do swojego mieszkania. Wybiera potencjalnie idealną kandydatkę, Hady. Z początku nie żałuje swojej decyzji, ale gdy bohaterka godzi się z narzeczonym i zaczyna osiągać sukcesy w pracy, zachowanie zaczyna się zmieniać. Dotąd słodka i opiekuńcza osoba zmienia się w kontrolującą psychopatkę, która nie cofnie się przed niczym, aby zatrzymać przy sonie Allie. "Sublokatorka" powstała jako ekranizacja powieści Johna Lutza "SWF Seeks Same".


Kurt Russell, Madeleine Stowe i Ray Liotta pojawiają się w filmie "Obsesja namiętności", produkcji, która buduje napięcie wokół ograniczonego zaufania do stróżów prawa. Młode małżeństwo przeżywa przerażające chwile, gdy do ich domu włamuje się uzbrojony napastnik. Szczególną opieką otacza ich jednak lokalny policjant, który stopniowo zaczyna pojawiać się w życiu pary jako przyjaciel. Zainteresowanie przechodzi w obsesję kontroli nad każdym aspektem ich życia. Jak przeciwstawić się człowiekowi, którego plecy chroni litera prawa? Z tego napięcia powstaje emocjonujący thriller, który otrzymał nawet bollywoodzki remake o tytule "Fareb".


Dla gwiazdora Clinta Eastwooda "Zagraj dla mnie Misty" to debiut za kamerą. W swoim pierwszym projekcie aktor nie zdecydował się na hołd westernowi, czyli gatunkowi, któremu zawdzięczał popularność. Zamiast tego stworzył kameralny thriller psychologiczny z wątkiem stalkingu na pierwszym planie. Sam zagrał prowadzącego nocy program radiowy, który po godzinach przesiaduje w swoim ulubionym barze. Pewnego razu poznaje tam kobietę imieniem Evelyn (Jessica Walter), regularną słuchaczkę. Jednorazowy romans to dopiero początek kłopotów, gdy kobieta zaczyna przejawiać obsesyjne zachowania. W zróżnicowanej, trwającej ponad 50 lat karierze Eastwooda ten film wciąż pozostaje osobnym, interesującym przypadkiem, ale również dowodem, że Brudnemu Harry’emu nie straszne jest opuszczenie filmowej strefy komfortu.


Spośród 9 filmów Quentina Tarantino, "Grindhouse: Death Proof" to najniżej oceniany projekt zdaniem użytkowników Filmwebu. Wśród tytułów tak uznanego reżysera, nawet rzadziej lubiane to raczej najmniej uznane, ale wciąż udane produkcje. W tym wypadku opowieść stylizowana na kino samochodowe klasy B skupia się wokół grupy młodych dziewczyn, które ruszają w kierunku miasta, aby się zabawić. Nie wiedzą jednak, że w ślad za nimi już jedzie Kaskader Mike (Kurt Russell) w swojej zabójczej maszynie, która potrafi uchronić kierowcę przed śmiercią. Dynamiczne pościgi, popisy kaskaderskie i cięty tarantinowski dialog wystarczą, żeby uznać ten eksperyment za produkcję nie tylko dla największych fanów reżysera. W obsadzie: Rosario Dawson, Vanessa Ferlito, Jordan Ladd, Rose McGowan, Sydney Tamiia Poitier, Tracie Thoms, Mary Elizabeth Winstead i Zoë Bell.


Zobacz zwiastun filmu "Grindhouse: Death Proof"
Dla niego, ułożonego i bogatego mężczyzny w średnim wieku (Michael Douglas), przygodna relacja z młodą kobietą była tylko odskocznią od małżeńskiego życia. Dla niej znaczyło to znacznie więcej. W filmie Adriana Lyne’a niezobowiązujący romans zamienia się w rozciągniętą do wymiarów choroby obsesję. Alex (Glenn Close) nie może przestać nachodzić mężczyzny, z którym spędziła namiętną noc. Wraz z kolejnymi odmowami zaczyna posuwać się do coraz bardziej drastycznych środków, żeby zwrócić na siebie uwagę byłego kochanka. Fatalne zauroczenie przekonuje, ze w skrajnych przypadkach linia między miłością i nienawiścią okazuje się wyjątkowo cienka.


Brian De Palma składa hołd swojemu mistrzowi Alfredowi Hitchcockowi i tworzy niepokojący thriller "Świadek mimo woli". Jego bohater, bezrobotny i bezdomny aktor, trafia na idealną okazję. Przez następne tygodnie będzie musiał zajmować się bogatą willą w Hollywood. Jego sąsiadką okazuje się pewna kobieta, którą mężczyzna zaczyna podglądać za pomocą teleskopu. Przypadkiem jest świadkiem jej morderstwa. Reżyser ma jednak w zanadrzu wiele zwrotów akcji, które składają pokłon takim produkcjom jak "Okno na podwórze", "M jak morderstwo" czy "Zawrót głowy". W obsadzie znaleźli się Craig Wasson, Gregg Henry, Melanie Griffith i Deborah Shelton.


Robin Williams na zawsze będzie kojarzył się widzom z jego najsłynniejszymi rolami pozytywnych bohaterów. Film "Zdjęcie w godzinę" to całkowite zaprzeczenie emploi tego świetnego aktora. Pojawia się jako pracownik punktu wywoływania zdjęć w centrum handlowym, który przez lata tworzy w sobie obsesję na punkcie pewnej rodziny, jego stałych klientów. Kopiuje wywołane przez nich zdjęcia i zachowuje je dla siebie, obdarowuje rodzinę prezentami. Ale obraz stworzony w jego wyobraźni jest jednak daleki od rzeczywistości, a jego rosnąca fascynacja sprowadza na jego głowę kłopoty. Bohater zaczyna działać nierozważnie i odkrywa przed światem swoje sekrety. W pozostałych rolach Connie Nielsen, Michael Vartan, Gary Cole i Eriq La Salle.


Martin Scorsese niejednokrotnie wracał do tematu obsesji, tworząc wokół tego tematu  filmy "Król komedii" i "Taksówkarz". W "Przylądku strachu" podjął się trudnego zadania ponownego adaptowania książki Johna D. MacDonalda, która miała przecież swoje ikoniczne przedstawienie. Gregory Peck i Robert Mitchum, dwóch świetnych aktorów, w filmie z 1962 roku tworzyli przekonujący duet. Nowa wersja miała jednak swoje godne odpowiedniki: Nicka Nolte’ego i Roberta De Niro. Pierwszy z nich wciela się w adwokata, który przed laty bronił człowieka oskarżonego o brutalną napaść seksualną. Skazany Max Cady wychodzi z więzienia i chce odegrać się na obrońcy, który nie spełnił swojego zadania. Zaczyna uprzykrzać życie jemu i jego rodzinie. Obsesyjna chęć zemsty spotyka twardą literę prawa, które jednak okazuje się bezsilne wobec przebiegłego przestępcy. W pozostałych rolach: Jessica Lange, Joe Don Baker i Juliette Lewis.


Uwięziona w toksycznym związku kobieta ucieka od swojego męża, bogatego i utalentowanego naukowca. Całe bogactwo wpada w jej ręce, gdy po wymuszonym rozstaniu były partner popełnia samobójstwo. Bohaterka ma jednak podejrzenia i boi się, że upozorowana śmierć to jeden z elementów zemsty na niej. Rzeczywiście, wokół kobiety zaczynają dziać się coraz bardziej niepokojące rzeczy. Czy ktokolwiek uwierzy w prawdziwość jej zeznań? Współczesne przetworzenie klasycznej postaci z filmów studia Universal udowadnia, że dla "Niewidzialnego Człowieka" widać jeszcze nowy horyzont, a nie wysypisko zużytych motywów w historii kina. To zasługa Leigh Whannella, który rozpisał wątek fantastycznonaukowy jak przedsionek do historii o prześladowaniu. Niezależnie od spojrzenia, obie strony działają fantastycznie.


Ekranizacja powieści Stephena Kinga "Misery" opowiada o prześladowaniu jako o wyrazie najwyższego uznania. Autor popularnej serii książek Paul Sheldon (James Caan) ulega wypadkowi i pomocy udziela mu była pielęgniarka Annie Wilkes (nagrodzona Oscarem Kathy Bates). Kobieta okazuje się być jego obsesyjną fanką. Najbardziej oddana czytelniczka wyklina pisarza kiedy jednak dowiaduje się, że planuje uśmiercić bohaterkę swojego cyklu. Postanawia zmusić go do zmiany zdania za pomocą młota, którym unieszkodliwia nogę i zmusza jej właściciela do pozostania i kontynuowania cyklu pod okiem Annie. Wyreżyserowana przez Roba Reinera historia trzyma widza na krawędzi fotela, bo nie ma nic bardziej przerażającego niż wystawienie człowieka na działanie niepohamowanej obsesji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones