Sekcja olimpijska na Pięciu Smakach: gwarancja gorących wrażeń

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Sekcja+olimpijska+na+Pi%C4%99ciu+Smakach%3A+gwarancja+gor%C4%85cych+wra%C5%BCe%C5%84-144243
Sekcja olimpijska na Pięciu Smakach: gwarancja gorących wrażeń
źródło: Materiał nadesłany

Sport to nie tylko walka o punkty i medale: pasja pokonywania własnych ograniczeń, pulsujące tętno rywalizacji, uparte dążenie do celu i jasne reguły gry, pozwalające nadać porządek chaotycznej rzeczywistości. Czy to nie brzmi jak doskonały materiał dla kina?Filmy sportowe to nie tylko rejestracja spektakularnych wygranych i dokumentacja drogi na podium. To przede wszystkim portrety zwykłych ludzi, którzy odkrywają magię rywalizacji, którzy dzięki treningom nadają sens swojej egzystencji, którzy w logice sportowych zasad odnajdują życiową harmonię nawet, jeśli złote puchary są daleko poza ich zasięgiem. W sekcji olimpijskiej prezentujemy szerokie i różnorodne oblicza wyczynowych zmagań - od gier zespołowych, będących doskonałym materiałem socjologicznych rozważań, po bardzo indywidualistyczne sporty walki, kształtujące zarówno ciało, jak i ducha.

W programie - jak ogłosiliśmy już w sierpniu - znajdzie się koreańska "Wojowniczka" opowiadająca o migrantce z Północy, która w boksie odnajduje sposób na odmianę swojego losu. Pokażemy "Pół kroku" niezwykłą, opartą na faktach historię nastolatków z cieszącej się kiepską sławą dzielnicy Hongkongu, którzy osiągnęli zadziwiający sukces jako drużyna baseballowa. "Jesteśmy mistrzami" będzie z kolei okazją do wejścia w świat koszykówki - i fascynującą historię dwóch utalentowanych braci, którzy trafią do rywalizujących ze sobą zespołów.

Jakie jeszcze historie chwycą nas za serca w listopadzie? Zobaczymy kultowy, tragikomiczny film o wrestlingu z wczesnego okresu kariery Kim Jee-woona ("Gra cieni", "Dobry, zły i zakręcony", "Słodko-gorzkie życie"). Na ring trafimy też z bohaterami "Niebieskiego narożnika", jednego z najciekawszych japońskich filmów roku, pokazujący czystą miłość do sportu i bokserów, którzy za skórzanymi rękawicami skrywają spore pokłady wrażliwości i życiowego zagubienia. Szlachetne założenia sztuk walki będziemy zgłębiać również z Mari, młodą kobietą, która po śmierci ojca, słynnego instruktora karate, powraca do rodzinnej tradycji. Nie może też zabraknąć piłki nożnej - razem z młodymi bohaterami inspirującego indonezyjskiego filmu "Jesteśmy Molukańczykami" sprawdzimy, czy na boisku można rozwiązać konflikty o znacznie bardziej ponurym, politycznym charakterze. 

Jesteśmy Molukańczykami


"Cahaya dari Timur: Beta Maluku" ("We Are Moluccans"), reż. Angga Dwimas Sasongko, Indonezja 2014

Kiedy na Molukach, we wschodniej Indonezji, wybucha krwawy konflikt religijny, taksówkarz Sani z przerażeniem patrzy, jak giną w nim także dzieci. Postanawia uratować przynajmniej je i zakłada drużynę futbolową, której poświęca coraz więcej czasu i energii. Ale czy młodzi z obu stron barykady będą chcieli kopać piłkę, zamiast walczyć ze sobą na ulicach? Oparta na faktach, niezwykła i inspirująca historia o sile sportu i potrzebie wspólnoty.

 

Król fauli


"Banchikwang" ("The Foul King"), Kim Jee-woon, Korea Południowa 2000

Dae-ho, nieśmiały urzędnik bankowy, wiedzie monotonną egzystencję, której rytm wybijają kolejne problemy w pracy. W akcie desperacji puka do wrót klubu wrestlingowego, gdzie spotka ludzi, jakich wcześniej nie znał. Ale czy kariera w tym widowiskowym, brutalnym sporcie to na pewno dobry pomysł? Czy Dae-ho zostanie królem ringu, zrewanżuje się przełożonemu i wyzna wreszcie koleżance, że jest w niej zakochany? Gęsta, niepokojąca tragikomedia od mistrza kina koreańskiego ze znakomitym Songiem Kang-ho na początku kariery.

Niebieski narożnik


"Buru" ("Blue"), reż. Keisuke Yoshida, Japonia 2021

Boks to nie tylko kariera, ale także pasja i sposób na życie. Urita wychodzi na ring, mimo że przegrywa wszystkie swoje walki. Ogawa to dla odmiany wielki talent, w drodze ku mistrzostwu z łatwością nokautujący kolejnych przeciwników. Dlaczego przyjaciele decydują się na ten sport, poświęcając czas i zdrowie? Reżyser odpowiada na to pytanie w subtelny, słodko-gorzki sposób, pozwalając nam poczuć zapach sali treningowej i emocje towarzyszące byciu pomiędzy narożnikami. "Niebieski narożnik" to świeży, mądry film o potrzebie rywalizacji i wygrywania.


Puste ręce


"Hung sau dou" ("The Empty Hands"), reż. Chapman To, Hongkong 2017

Mari wychowywała się z karate od kiedy była mała – jej ojciec prowadził w domu dojo i intensywnie ją trenował. Kiedy stary mistrz umiera, Mari chce szybko zlikwidować salę treningową, by przywrócić mieszkanie do normalnego stanu. Okazuje się, że nie będzie to łatwe – połowę dojo ojciec przepisał swojemu byłemu uczniowi. Stawia on Mari ultimatum, które sprawi, że będzie musiała wrócić na matę. „Puste ręce” to świetnie sfilmowany, nietypowy film sztuk walki z wybitną kreacją Stephy Tang.
 

Wielkie ogłoszenie programu


Zapraszamy na otwarte dla wszystkich ogłoszenie pełnego programu 15. edycji Azjatyckiego Festiwalu Pięć Smaków!

We wtorek 26.10 o godzinie 16:00 w specjalnym studio na żywo, które gościnnie poprowadzą wspaniałe dziennikarki Katarzyna Borowiecka i Adriana Prodeus, opowiemy o największych hitach festiwalu, ideach stojących za naszymi wyborami, podzielimy się tegorocznymi fascynacjami i tematami, które szczególnie poruszyły nas przy festiwalowej selekcji. Będzie to zarazem inauguracja pięciosmakowego studia, w którym przez cały festiwal będziemy codziennie komentować programowe odkrycia i łączyć się z gośćmi z Azji.

Oglądajcie nas na żywo na piecsmakow.pl, facebook.com/piecsmakow oraz vod.warszawa.pl.

Tegoroczne studio festiwalowe realizowane jest we współpracy z VOD Warszawa i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej: w warszawskich kinach od 17 do 24 listopada oraz online od 17 do 29 listopada.

Karnety na obie formy festiwalu są już dostępne.