Serial "Ranczo" dostępny dla osób niewidomych

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Serial+%22Ranczo%22+dost%C4%99pny+dla+os%C3%B3b+niewidomych-35598
Telewizja Polska 14 czerwca udostępni w internecie pierwszy polski program telewizyjny przygotowany z myślą o osobach niewidomych. Jest to popularny serial "Ranczo". Dzięki tzw. audiodeskrypcji czyli dodatkowemu opisowi słownemu, losy bohaterów "Rancza" mogą śledzić także osoby niewidome. "Ranczo" będzie dostępne dla nich bezpłatnie w telewizji interaktywnej iTVP pod adresem audiodeskrypcja.itvp.pl.

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz lektora w przerwach między dialogami. Opisuje on co dzieje się w filmie, dzięki czemu osoby niewidome mogą usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć. Komentarz przedstawia akcję filmu, opisuje miejsca i krajobrazy a także oddaje emocje postaci, mimikę ich twarzy i gesty. Dla "Rancza" opracował ją Krzysztof Szubzda, który jest autorem audiodeskrypcji do kilku filmów pokazywanych na specjalnych seansach kinowych dla osób niewidomych.

- Cieszę się, że możemy udostępnić widzom niewidomym jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych ? mówi Marcin Bochenek, członek Zarządu TVP ds. technologii i rozwoju. ? To dla nas bardzo ważny projekt. Chcemy pokazać nasze programy tym widzom, dla których świat obrazów był dotąd niedostępny. To pierwszy taki projekt, ale na pewno nie ostatni.

- TVP jest jedyną polską telewizją, która zaoferowała program z audiodeskrypcją i udostępniła go w internecie ? dodaje Leszek Bogdanowicz, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. ? Warto dodać, że jako jedyni także opracowujemy napisy dla osób niesłyszących - co miesiąc udostępniamy napisy do około 65 godzin nowych programów i filmów, codziennie przygotowujemy napisy do "Teleexpressu" i "Wiadomości".

"Ranczo" jest dostępne w telewizji interaktywnej iTVP pod adresem audiodeskrypcja.itvp.pl ? w jedynym w Polsce internetowym serwisie wideo z audiodeskrypcją. Aby otrzymać bezpłatny dostęp do "Rancza", osoby niewidome powinny się zgłosić do najbliższego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Otrzymają tam kod, który pozwoli im na obejrzenie wszystkich odcinków serialu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones