VIII Międzynarodowy Plener Filmowy SOPOT 2001

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/VIII+Mi%C4%99dzynarodowy+Plener+Filmowy+SOPOT+2001-3234
W dniach 20 - 31 sierpnia 2001 w Trójmieście odbędzie się VIII Międzynarodowy Plener Filmowy SOPOT 2001.
Sopocki Plener Filmowy jest kulturalnym wydarzeniem międzynarodowym będącym kontynuacją swoich poprzednich edycji w latach 1993 - 2000.
Sopockie Plenery Filmowe to warsztaty, podczas których studenci europejskich szkól filmowych realizują samodzielnie swoje krótkie formy fabularne. Plener jest przedsięwzięciem o ustalonej, wysokiej pozycji na mapie wydarzeń kulturalnych w Europie. Dlatego też cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem może być udział w nim takich autorytetów artystycznych jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz i Krzysztof Zanussi. Tematem tegorocznego Pleneru Filmowego jest, w związku z setną rocznicą uzyskania przez Sopot statusu miasta będzie "SOPOT". Co roku temat Pleneru jest inny. Był nim "Sopot" - miasto, w którym Plener się odbywa, a także "Morze i ekologia", "Antyreklama", "Przeciw nienawiści" "Kochać swoich rodziców", "Alkohol - paradoks wolności", czy w roku 2000 "Solidarność, Wolność, Europa".
W roku 2001 w związku ze stuleciem miasta Sopotu, w którym Plener się odbywa od początku swojej historii, i któremu Sopot patronuje proponujemy ponownie temat "SOPOT".

Dotychczas w Plenerach wzięli udział studenci z Polski (Uniwersytet Śląski i PWSFTViT w Łodzi), Rosji (VGiK oraz WKSiR), Litwy, Węgier, Niemiec, Francji, USA, Norwegii i Szwecji.

W tym roku organizatorzy wybrali z nadesłanych prawie 30 propozycji scenariuszowych prace studentów z Polski, Rosji i Holandii.

Plener rozpocznie oficjalnie inauguracja w sali Rady Miasta w Urzędzie Miasta Sopotu w Sopocie 21 sierpnia o godzinie 17.30. Podczas inauguracji zostanie zaprezentowany film zrealizowany w ramach głównej nagrody ubiegłorocznego Pleneru przez laureata tej nagrody - Ryszarda Stecurę, absolwenta Wydziału Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W ciągu następnych dni odbędzie się casting do filmów, próby z aktorami, zdjęcia i montaż. Uroczyste zakończenie połączone z prezentacją powstałych filmów i ogłoszeniem werdyktu Jury Pleneru odbędzie się w Sali Orkiestry Kameralnej w Operze Leśnej w Sopocie 31 sierpnia 2001 o godzinie 18.00. Na inaugurację i zakończenie Pleneru - wstęp wolny.

Uczestnicy Pleneru spotkają się podczas jego trwania także z przedstawicielami świata filmu, m.in. z Krzysztofem Zanussim.
Plener Filmowy był finansowany również z budżetów: Rady Europy w Strassbourgu: Fundację Stefana Batorego; Soros Fundation, Litwa; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Komitet Kinematografii; Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego; Gazetę Wyborczą ; Fundację Pro-Art pani Henryki Bochniarz; Uniwersytet Gdański; Radio Plus; Teatr Muzyczny w Gdyni im. D. Baduszkowej; Fundację Pro Arte Sacra, Gdańsk; Telewizję POLSAT; Program II TVP SA, Warszawa; A.F. Profilm; Cadbury Poland, Gdańsk; BART w Sopocie; Elbrewery w Gdańsku; UNESCO; Urząd Miasta Gdyni; Telemedia sp. z.o.o.; Fundację Centrum Solidarności; Komisję Krajową NSZZ "Solidarność"; Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Wielu z dotychczasowych sponsorów potwierdziła już chęć współfinansowania tegorocznej imprezy.

Główną nagrodą Sopockich Plenerów Filmowych ufundowaną przez Video Studio Gdańsk jest 25.000 PLN na sfinansowanie kolejnej produkcji filmowej. Jury Pleneru przyzna również nagrodę za najlepszą rolę aktorską ufundowaną przez organizatora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Spółkę Neptun Film.

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie na stronie http://www.plener.w.pl