Znamy laureatów 11. NETIA OFF CAMERA

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+laureat%C3%B3w+11.+NETIA+OFF+CAMERA-128131
"Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc z Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD), "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN), "Cicha noc" Piotra Domalewskiego z Nagrodą Publiczności i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Podczas 11. Netia Off Camera triumfuje polskie kino.


Decyzją Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej to film "Wieża. Jasny dzień" okazał się numerem jeden. To opowieść zawieszona między rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem, dowód nieskrępowanej wyobraźni i własnego, oryginalnego głosu.

Z kolei "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zachwyciła jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Dree Hemingway, Lucy Bevan i Geoff Andrew zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 300 000 PLN – nagroda Kulczyk Foundation. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Eliane Umuhire ("Ptaki śpiewają w Kigali").

Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła laureatów nagród dla Najlepszej Aktorki (Albert Riele) i Najlepszego Aktora (M&M's). Zostali nimi Marta Nieradkiewicz ("Dzikie róże") i Mateusz Kościukiewicz ("Twarz"). 

Już po raz ósmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu "Wytyczanie Drogi" uznano "Cichą noc" Piotra Domalewskiego. Z werdyktem krytyków była zgodna publiczność. Jej nagroda trafiła do dystrybutora filmu Forum Film Poland. Nagrodę ufundowała marka 4F.

Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do "Love after Love" w reżyserii Russella Harbaugha.

"Obraz świata / Świat w obrazach" to projekt realizowany podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA - dofinansowany z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jego ramach zostały zorganizowane Międzynarodowy Konkurs Filmowy "Wytyczanie drogi" o Krakowską Nagrodę Filmową oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo w ramach projektu wręczone zostały nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora oraz Nagroda publiczności i Nagroda FIPRESCI.  


Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki. W tym roku trafiły do Jana Kwiecińskiego, producenta filmu "Atak paniki" w reż. Pawła Maślony i Małgorzaty Zacharko, producentki filmu "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Wręczono również nagrody w konkursie #63PL organizowanym przez Fundację Off Camera, Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Doceniono Patryka Bańkowskiego, Jagodę Dienwebel, Filipa Tomczaka, Sarę Szymańską i Ewę Skonieczną. Nagroda Onet.pl trafiła do Natalii Błaszczyk, Oliwii Wróblewskiej i Pauliny Krzysiek.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 10.NETIA OFF CAMERA wzięło udział 40.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki "Nimfa" i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez festiwalowych gości była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

 Do zobaczenia podczas 12.Netia Off Camera w 2019 roku.