Znamy laureatów 11. NETIA OFF CAMERA

  • Informacja nadesłana
"Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc z Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD), "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN), "Cicha noc" Piotra Domalewskiego z Nagrodą Publiczności i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Podczas 11. Netia Off Camera triumfuje polskie kino.

001_nagrodzone_Kamila Szatan.jpeg


Decyzją Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej to film "Wieża. Jasny dzień" okazał się numerem jeden. To opowieść zawieszona między rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem, dowód nieskrępowanej wyobraźni i własnego, oryginalnego głosu.

Z kolei "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zachwyciła jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Dree Hemingway, Lucy Bevan i Geoff Andrew zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 300 000 PLN – nagroda Kulczyk Foundation. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Eliane Umuhire ("Ptaki śpiewają w Kigali").

Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła laureatów nagród dla Najlepszej Aktorki (Albert Riele) i Najlepszego Aktora (M&M's). Zostali nimi Marta Nieradkiewicz ("Dzikie róże") i Mateusz Kościukiewicz ("Twarz"). 

Już po raz ósmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu "Wytyczanie Drogi" uznano "Cichą noc" Piotra Domalewskiego. Z werdyktem krytyków była zgodna publiczność. Jej nagroda trafiła do dystrybutora filmu Forum Film Poland. Nagrodę ufundowała marka 4F.

Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do "Love after Love" w reżyserii Russella Harbaugha.

"Obraz świata / Świat w obrazach" to projekt realizowany podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA - dofinansowany z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jego ramach zostały zorganizowane Międzynarodowy Konkurs Filmowy "Wytyczanie drogi" o Krakowską Nagrodę Filmową oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo w ramach projektu wręczone zostały nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora oraz Nagroda publiczności i Nagroda FIPRESCI.  

Outlook-1520956986.jpeg


Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki. W tym roku trafiły do Jana Kwiecińskiego, producenta filmu "Atak paniki" w reż. Pawła Maślony i Małgorzaty Zacharko, producentki filmu "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Wręczono również nagrody w konkursie #63PL organizowanym przez Fundację Off Camera, Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Doceniono Patryka Bańkowskiego, Jagodę Dienwebel, Filipa Tomczaka, Sarę Szymańską i Ewę Skonieczną. Nagroda Onet.pl trafiła do Natalii Błaszczyk, Oliwii Wróblewskiej i Pauliny Krzysiek.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 10.NETIA OFF CAMERA wzięło udział 40.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki "Nimfa" i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez festiwalowych gości była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

 Do zobaczenia podczas 12.Netia Off Camera w 2019 roku.

zobacz też: