Święta 2023: co obejrzeć? Top najlepszych filmów z serwisów VOD: Netflix, HBO Max, Disney+, Prime Video, SkyShowtime

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%C5%9Awi%C4%99ta+2023%3A+co+obejrze%C4%87+Polecamy+najlepsze+filmy+z+serwis%C3%B3w+VOD-153385
Święta 2023: co obejrzeć? Top najlepszych filmów z serwisów VOD: Netflix, HBO Max, Disney+, Prime Video, SkyShowtime
Świąteczne potrawy gotowe? Choinka ubrana? Prezenty spakowane? Za chwilę czas wolny spędzimy w gronie najbliższych przy wigilijnym stole albo na odpoczynku od codzienności. Jeśli w tym roku uznacie, że tradycyjny seans "Kevina samego w domu" można pominąć tak jak pojawienie się pierwszej gwiazdki przed otwarciem upominków, przygotowaliśmy dla was kilkanaście alternatyw. W tym rankingu zebraliśmy najciekawsze propozycje z ofert popularnych serwisów streamingowych. Znajdziecie tu zarówno absolutną klasykę kina świątecznego, jak i niezwiązane z Bożym Narodzeniem hity ostatnich miesięcy, które warto nadrobić albo powtórzyć. Wesołych Świąt i samych udanych seansów!

Sprawdźcie także nasze pozostałe rankingi. Wybieraliśmy w nich najlepsze filmy świąteczne, najlepsze bajki świąteczne i najśmieszniejsze świąteczne komedie.

Co obejrzeć w Święta? Polecamy najlepsze filmy z serwisów VOD: Netflix, HBO Max, Disney+, Prime Video, SkyShowtimeKomediodramat "Mężczyzna imieniem Otto" to amerykański remake szwedzkiego filmu "Mężczyzna imieniem Ove". Siedem lat po premierze oryginału reżyser Marc Forster ("Marzyciel", "007 Quantum of Solace") pokazuje życie tytułowego bohatera, samotnego wdowca, który utracił chęci do życia po śmierci ukochanej żony. Bezsensowną egzystencję przerywa zakłócenie spokoju, gdy do sąsiedniego domu wprowadza się nowa rodzina. Zawierająca się przypadkowo coraz bliższa znajomość z nowymi mieszkańcami otwiera oczy na te pozytywne aspekty funkcjonowania jako część społeczności – przynależność grupowa, która potrafi sprawiać radość i zwykłe dobro, które może nadać sens życiu. Jeśli Toma Hanksa tytułuje się współczesnym Jimmym Stewartem, "Mężczyzna imieniem Otto" ma zadatki na pozytywną opowieść na miarę klasyków z naczelnym everymanem Hollywood. Właśnie ze względu na ten ciepły morał, film idealnie nadaje się na familijny seans świąteczny. Dostępny w serwisie HBO Max.


Święta to również idealny czas na powrót do klasyki. Dla komedii Richarda Curtisa nadarzyła się wyjątkowa okazja – w tym roku mija 20 lat od premiery wypełnionej gwiazdami opowieści o magii bożonarodzeniowej miłości. W rolach głównych wystąpiły wielkie nazwiska, takie jak Hugh Grant, Emma Thompson, Liam Neeson, Colin Firth, Alan Rickman, Laura Linney, Keira Knightley oraz Bill Nighy. Losy ich bohaterów przeplatają się w dziesięciu historiach na temat tych bardziej i mniej skomplikowanych emocji, z którymi trzeba rozliczyć się na sam koniec roku. Całość utrzymano w lekkim, komediowym tonie, dziś wzór dla innych filmów świątecznych trafiających co roku na ekrany kin. Spragnieni rocznicowego powtórzenia seansu albo nadrobienia klasyka znajdą go w ofercie platform Netflix i Player.


Wśród tegorocznych nowości znajdzie się również propozycja dla fanów mocnego kina gatunkowego. Adaptacja powieści Jakuba Szamałka "Ukryta sieć" łączy thriller polityczny i dziennikarskie śledztwo, w którym gra toczy się o najwyższą stawkę. Główna bohaterka Julita (Magdalena Koleśnik) nie boi się igrać z ogniem, ale w jej karierze reporterki sprawa śmierci popularnego prezentera stanie się jedną z najtrudniejszych. Przypadkiem odkryje spisek sięgający wielu członków elity władzy i trafi na czarną listę tajemniczych i potężnych ludzi powiązanych ze sprawą. Ile można stracić, aby dalej walczyć o sprawiedliwość? W filmie Piotra Adamskiego stawką gry stają się ludzkie życia które może skończyć się przez jedną wypuszczoną informację. Trzymający w napięciu thriller można obejrzeć na Prime Video.


Animacja platformy Netflix "Klaus" przebojem wdarła się do kanonu najlepszych świątecznych animacji ostatnich lat. Film przedstawia oryginalną wizję Świętego Mikołaja. Bohaterem opowieści jest Jesper, chłopak, który rozpoczyna karierę jako listonosz. Jednak minął się z powołaniem i po ukończeniu akademii zawodowej jako najgorszy uczeń przydzielono mu najbardziej niewdzięczny region – mroźną wyspę za kołem podbiegunowym. Tamtejsza społeczność od lat ze sobą nie rozmawia i nie pisze do siebie. Promyczkiem nadziei pozostaje jednak nowy znajomy Jespera, ukrywający się przed światem stolarz, który samodzielnie tworzy zabawki z drewna. Jego otwarcie się na ludzi poprawia sytuację w społeczności. W gwiazdorskiej obsadzie tej świątecznej bajki nie tylko dla najmłodszych znaleźli się m.in. Jason Schwartzman, J.K. Simmons i Rashida Jones.


Propozycję na świąteczny seans znajdą też fani produkcji superbohaterskich. Tym razem w bożonarodzeniowy klimat wczuł się Batman wraz z synem Damieniem w animacji od Warner Bros Animation. Dziecko Mrocznego rycerza zostaje samo w domu, gdy tata rozprawia się z kolejnymi zastępami złoczyńców. Samodzielnie spełnia swoje marzenie, przywdziewając trykot mściciela, i jako mały Batman rusza, aby na własną rękę uratować miasto. Utrzymana w świątecznym, ciepłym klimacie animacja to seans dla każdego fana Bruce’a Wayne’a, zarówno starszego, jak i młodszego. Za reżyserię odpowiada Mike Roth, który wcześniej pracował przy takich serialach animowanych jak "Zwyczajny serial" czy "Niezwykłe przypadki Flapjacka". "Świąteczną przygodę małego Batmana" znajdziecie w katalogu Prime Video.


Rok 2023 w światowym kinie zapamiętamy przede wszystkim dzięki kinowemu pojedynkowi filmów "Barbie" i "Oppenheimer". Dla tych, których jakimś cudem ominął seans pierwszego z widowisk na wielkim ekranie mamy dobrą wiadomość – przygody idealnej lalki są dostępne w ofercie HBO Max. Produkt Mattela żyje jako jedna z mieszkanek Barbielandu, świata wypełnionego przez wznawiane i niewznawiane serie zabawek. Tymczasem Barbie (Margot Robbie) musi udać się do świata ludzi, aby zatrzymać towarzyszący jej kryzys egzystencjalny. W podróży towarzyszy jej Ken (Ryan Gosling). Przezabawna i mądra opowieść jest nie tylko reklamą marki odbieraną przez powierzchowne wrażenie. Film Grety Gerwig działa równie dobrze jako rozrywka z przesłaniem i wariacja na temat korporacyjnego prób monetyzowania kolejnych znanych znaków towarowych. Choć następne lata przyniosą coraz więcej takich projektów, sukces i kulturowy wstrząs wywołany przez "Barbie" może już się nie powtórzyć.


"To wspaniałe życie", mimo upływu lat, w USA wciąż pozostaje równie klasycznym filmem świątecznym co "Kevin sam w domu. Wszyscy, którzy jeszcze nie poznali pouczającej historii George’a Baileya, mogą uczynić to na SkyShowtime. Główny bohater, w którego wciela się James Stewart, zupełnie traci chęci do życia. W przededniu Bożego Narodzenia postanawia popełnić samobójstwo, lecz w ostatniej chwili zostaje powstrzymany przez swojego anioła stróża. Istota podejmuje się misji odkupienia życia w oczach George’a poprzez pokazanie, co tak naprawdę liczy się w czasie naszego krótkiego pobytu na Ziemi. Film Franka Capry to zamknięcie w ponad 2 godzinach całego przesłania Świąt – mają one najwięcej sensu, gdy spędza się je w gronie najbliższych. Trzeba przyznać, że mimo prawie 80 lat od premiery, z taką puentą trudno polemizować.

Zobacz NA SKRÓTY o filmie "To wspaniałe życie"
Dokument "Wulkan miłości" pokazuje niezwykłą relację dwojga ludzi, których połączyła wspólna pasja. Katia i Maurice Krafftowie to dwoje francuskich wulkanologów i popularyzatorów wiedzy. Małżeństwo pracowało nad realizacją programów telewizyjnych, książkami i działalnością edukacyjną na temat wulkanów oraz niebezpieczeństw związanych z ich niemonitorowanymi eksplozjami. Naukowcy podróżowali po całym świecie, pojawiali się na miejscach największych wybuchów i z bliska pokazywali niszczycielskie działanie sił przyrody. Film Sary Dosy został stworzony z nagrań i archiwów gromadzonych przez Krafftów; tworzy niesamowitą opowieść o wyjątkowym uczuciu między pasjonatami. W szaleństwie za wulkanami odnalazła się metoda, a z historii małżeństwa powstał chwytający za serce film. Do obejrzenia na Disney+.


Inny pomysł na rodzinny seans? Wybór "Forresta Gumpa" to może oczywista propozycja, która jednak zadowoli każdego oglądającego. Życie tytułowego bohatera pełne jest wzlotów i upadków. Jednak za sprawą swego charakteru mężczyzna potrafi pokonać każdy problem, przy okazji zarażając optymizmem wszystkich wokół. Apoteoza amerykańskiego myślenia o sukcesie i droga from rags to riches w obiektywie Roberta Zemeckisa staje się inspirującym filmem; opowieścią o przezwyciężaniu każdej przeszkody, którą stawia przed nami życie. Sam Forrest, przeczytany jako symbol wielkiej odwagi i bezinteresownej dobroci, wciąż pozostaje jednym z ikonicznych bohaterów kina. Chętni na kolejny seans? Film dostępny w katalogu Netfliksa.


Wśród pocztu filmów walczących o nagrody w ubiegłym sezonie, dramat Lukasa Dhonta to zdecydowanie jeden z najbardziej wzruszających tytułów w stawce. Zupełnie niepozorna historia niesie ze sobą gigantyczny ładunek emocjonalny, który jako widz warto unieść. U podstaw opowieści leży relacja między dwoma trzynastoletnimi chłopakami. Od dziecka byli nierozłączni, ale po przekroczeniu pewnego wieku ich drogi zaczynają się rozchodzić. Proces dorastania u każdego przebiega inaczej, niekiedy wyjątkowo burzliwie. Wśród niedawnych przyjaciół zaczynają pojawiać się niewypowiedziane pretensje, skumulowane emocje, które poszukują ujścia. Tak czuły portret psychologiczny młodych ludzi dotyka trudnych emocji często nieprzetwarzalnych nawet przez dorosłych. Jednak nie zagrałby bez świetnych ról duetu Eden Dambrine i Gustav De Waele. Belgijski film można zobaczyć na platformie Canal+ Online.


A kiedy przy wigilijnym stole wyczerpią się bezpieczne tematy do rozmowy, można zwrócić oczy ku innej rodzinie. Film Piotra Domalewskiego "Cicha noc" opowiada o Bożym Narodzeniu z perspektywy familii z problemami. Pod ich natłokiem, jeszcze przed pasterką, z członków rodziny zaczynają wychodzić animozje, kompleksy i kłótnie sprzed lat. W samym centrum sporu – pieniądze, a atmosferę zagęszcza popijany alkohol. Chyba nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej nocy. Wyjątkowo udany, na wskroś polski portret, który mówi coś o naturze każdego z nas. W obsadzie Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt, Maria Dębska, Agnieszka Suchora oraz Paweł Nowisz. "Cichą noc" można obejrzeć w serwisach Viaplay i Prime Video.


Film Stanleya Kubricka na podstawie książki Stephena Kinga, pomimo swojej niewątpliwej ekranowej magii, dzieli widzów na fanów wizji reżysera i purystów uznających jedynie oryginał. W momencie premiery słów krytyki nie szczędzili też recenzenci. Dziś te emocje opadły, aby wzmóc się w kierunku absolutnego uwielbienia filmu. Dziś uznaje się go za jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Historia jest luźno oparta na biografii samego Kinga. Pisarz Jack Torrance (Jack Nicholson) przyjmuje pracę jako stróż potężnego hotelu Overlook, który w zimie zostaje odcięty od świata. Aspirujący pisarz chce dokończyć tu swoją powieść. Jednak w spełnieniu celu i spokojnym życiu zaczynają przeszkadzać mu wizje związane z historią budynku. W obsadzie są też Shelley DuvallDanny LloydScatman Crothers i Joe Turkel. Do obejrzenia w serwisie HBO Max.

Zobacz NA SKRÓTY o filmie "Lśnienie"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones