Ukończyła Łódzką Szkołę Filmową. Jej dokument "
Cisza" został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii tej szkoły. Zdobył 18 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in.: Tampere, Tel Aviv, Meksyk, Neubrandenburg i inne), został zakupiony przez kilkanaście stacji telewizyjnych na całym świecie (Canal Plus, Arte i inne).
W roku 1999 była zaproszona do sekcji Młode Kino Europejskie na festiwalu w Cannes, rok później na festiwalu Cannes 2000, zakwalifikowała się do sekcji "Cinefondation" ze swoją etiudą fabularną "
Wniebowstąpienie". Sekcja ta należy do oficjalnej części festiwalu w Cannes. Jest autorem kilku filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej (z których każdy otrzymał wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych). Zrobiła również film "
Siedem lekcji miłości" na zamówienie ARTE.
W roku 2000 zrealizowała swój debiut fabularny "
Szczęśliwy człowiek" za, który otrzymała nagrodę na Międzynarodowym festiwalu w Thessalonikach. "
Szczęśliwy człowiek" był pokazywany jako film zamknięcia Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2000, otrzymał dobrą recenzję w "Variety" pióra Debory Young. Został zaproszony na kilkanaście festiwali na całym świecie min: Rotterdam, Göteborg, San Francisco, Maryland, Jerozolima, Toronto, Londyn oraz Karlowe Wary - gdzie film znalazł się w prestiżowej sekcji: "Wybór Krytyków Variety", w której krytycy, typują ich zdaniem 10-ciu najlepszych reżyserów młodego pokolenia w Europie. W 2001 została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, za film "
Szczęśliwy człowiek". "
Szczęśliwy człowiek" był dystrybuowany w kinach w Wielkiej Brytanii w maju 2002. Od sierpnia 2001 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Małgorzata Szumowska została wymieniona przez magazyn "Time" jako "person to watch" (osoba, której karierę należy obserwować).
Jej film "
Dokument..." otrzymał wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2001, brał udział w festiwalu Rotterdam 2002 i Raindance Londyn 2001.W czerwcu 2001 została nominowana do Sundance/NHK International Filmmakers Award, jej kolejny scenariusz "
Ono" znalazł się w finale tego konkursu, jako jeden z trzech najlepszych scenariuszy z całej Europy.
Jej drugi film fabularny "
Ono" został zrealizowany w kooprodukcji polsko-niemieckiej. Ze strony niemieckiej producentem jest Pandora Film, która współprodukowała takie filmy jak "
Underground"
Emira Kusturicy, "
Czarny kot, bialy kot", "
Monsunowe wesele", "
Człowiek bez przeszłości"
Aki Kaurismäki, filmy
Jarmuscha i inne. Ze strony polskiej TVP- Agencja Filmowai STI studio filmowe. "
Ono" było pokazywane na festiwalu Sundance 2005 w konkursie międzynarodowym oraz na Berlinale w sekcji Panorama Speciale. Na festiwalu w Wiesbaden M.Szumowska otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. W 2005 "
Ono" otrzymało nominację do Europejskiej Nagrody filmowej w kategorii odkrycie roku, to już druga taka nominacja Szumowskiej. Zostało pokazane na 20- stu festiwalach międzynarodowych gdzie dostało kilka nagród. Na festiwalu w Gdyni 2004 "
Ono" otrzymało dwie nagrody: za rolę męską dla
Marka Walczewskiego i za muzykę dla
Pawła Mykietyna.
Szumowska została zaproszona do projektu: "
Wizje Europy"- 25 filmów z 25 krajów produkowanych przez Zentropę - firmę
Larsa von Triera. Każdy film to 5 minutowa impresja na temat Europy. Udział wzięli m.in.
Peter Greenaway,
Aki Kaurismäki,
Martin Sulik,
Bela Tarr,
Saša Gedeon, Małgorzata Szumowska i inni. W 2005 roku wzięła udział w projekcie "
Solidarność, Solidarność..."- 13 reżyserów z Polski realizuje 10 minutowe filmy z okazji 25-lecia powstania Solidarności. Szumowska zrealizowała nowelę "Ojciec" zamykający cykl.
Wiosną 2005 Pandora Film podpisała z nią umowę na kolejny scenariusz i reżyserię filmu fabularnego. Szumowska otrzymała stypendium scenariuszowe z niemieckiej fundacji Filmstiftung- North Westfalia i tak powstał scenariusz "
33 sceny z życia", który będzie realizowany w koprodukcji z Pandora Film i STI studio filmowe oraz Shot Szumowski.