Małgorzata Szumowska 

5,5
2 095 ocen pracy reżysera
Małgorzata Szumowska
Ukończyła Łódzką Szkołę Filmową. Jej dokument "Cisza" został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii tej szkoły. Zdobył 18 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in.: Tampere, Tel Aviv, Meksyk, Neubrandenburg i inne), został zakupiony przez kilkanaście stacji telewizyjnych na całym świecie (Canal Plus, Arte i inne).

W roku 1999 była zaproszona do sekcji Młode Kino Europejskie na festiwalu w Cannes, rok później na festiwalu Cannes 2000, zakwalifikowała się do sekcji "Cinefondation" ze swoją etiudą fabularną "Wniebowstąpienie". Sekcja ta należy do oficjalnej części festiwalu w Cannes. Jest autorem kilku filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej (z których każdy otrzymał wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych). Zrobiła również film "Siedem lekcji miłości" na zamówienie ARTE.

W roku 2000 zrealizowała swój debiut fabularny "Szczęśliwy człowiek" za, który otrzymała nagrodę na Międzynarodowym festiwalu w Thessalonikach. "Szczęśliwy człowiek" był pokazywany jako film zamknięcia Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2000, otrzymał dobrą recenzję w "Variety" pióra Debory Young. Został zaproszony na kilkanaście festiwali na całym świecie min: Rotterdam, Göteborg, San Francisco, Maryland, Jerozolima, Toronto, Londyn oraz Karlowe Wary - gdzie film znalazł się w prestiżowej sekcji: "Wybór Krytyków Variety", w której krytycy, typują ich zdaniem 10-ciu najlepszych reżyserów młodego pokolenia w Europie. W 2001 została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, za film "Szczęśliwy człowiek". "Szczęśliwy człowiek" był dystrybuowany w kinach w Wielkiej Brytanii w maju 2002. Od sierpnia 2001 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Małgorzata Szumowska została wymieniona przez magazyn "Time" jako "person to watch" (osoba, której karierę należy obserwować).

Jej film "Dokument..." otrzymał wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2001, brał udział w festiwalu Rotterdam 2002 i Raindance Londyn 2001.W czerwcu 2001 została nominowana do Sundance/NHK International Filmmakers Award, jej kolejny scenariusz "Ono" znalazł się w finale tego konkursu, jako jeden z trzech najlepszych scenariuszy z całej Europy.

Jej drugi film fabularny "Ono" został zrealizowany w kooprodukcji polsko-niemieckiej. Ze strony niemieckiej producentem jest Pandora Film, która współprodukowała takie filmy jak "Underground" Emira Kusturicy, "Czarny kot, bialy kot", "Monsunowe wesele", "Człowiek bez przeszłości" Aki Kaurismäki, filmy Jarmuscha i inne. Ze strony polskiej TVP- Agencja Filmowai STI studio filmowe. "Ono" było pokazywane na festiwalu Sundance 2005 w konkursie międzynarodowym oraz na Berlinale w sekcji Panorama Speciale. Na festiwalu w Wiesbaden M.Szumowska otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. W 2005 "Ono" otrzymało nominację do Europejskiej Nagrody filmowej w kategorii odkrycie roku, to już druga taka nominacja Szumowskiej. Zostało pokazane na 20- stu festiwalach międzynarodowych gdzie dostało kilka nagród. Na festiwalu w Gdyni 2004 "Ono" otrzymało dwie nagrody: za rolę męską dla Marka Walczewskiego i za muzykę dla Pawła Mykietyna.

Szumowska została zaproszona do projektu: "Wizje Europy"- 25 filmów z 25 krajów produkowanych przez Zentropę - firmę Larsa von Triera. Każdy film to 5 minutowa impresja na temat Europy. Udział wzięli m.in. Peter Greenaway, Aki Kaurismäki, Martin Sulik, Bela Tarr, Saša Gedeon, Małgorzata Szumowska i inni. W 2005 roku wzięła udział w projekcie "Solidarność, Solidarność..."- 13 reżyserów z Polski realizuje 10 minutowe filmy z okazji 25-lecia powstania Solidarności. Szumowska zrealizowała nowelę "Ojciec" zamykający cykl.

Wiosną 2005 Pandora Film podpisała z nią umowę na kolejny scenariusz i reżyserię filmu fabularnego. Szumowska otrzymała stypendium scenariuszowe z niemieckiej fundacji Filmstiftung- North Westfalia i tak powstał scenariusz "33 sceny z życia", który będzie realizowany w koprodukcji z Pandora Film i STI studio filmowe oraz Shot Szumowski.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 lutego 1973

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź
Zdobyła Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź, 33 inne nagrody oraz 52 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Michał Englert (od 2001, rozwód); 2. Mateusz Kościukiewicz (od 2012), córka Alina (ur. 03.12.2012)
W 2001 roku została najmłodszym członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Polska) z 1998 roku.
Jej rodzicami są: pisarka Dorota Terakowska oraz dziennikarz Maciej Szumowski.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Robi pseudoartystyczne, pseudointelektualne filmy, które w rzeczywistości są pustymi gniotami. I mało osób ma odwagę powiedzieć "król jest nagi", no bo w końcu zaraz dostaną zarzut, że się nie znają i są za głupi, żeby zrozumieć jej wspaniałe dzieła. Irytująca, zakochana w sobie baba, której ktoś w końcu powinien...

... następny film będzie o czarnym homoseksualiście wyznania mojżeszowego, którego ukrzyżują ultrakatoliccy chłopi z pod Jasła.

Bo żeby mieć taki PR za tak średnie filmy, to naprawdę trzeba mieć plecy!

Mam takich reżyserów, których każdy film mi wchodzi, jak Sorrentino, i takich jak Pani Szumowska, z której filmów zawsze mam ochotę uciec po 15 minutach.
Podobno robi dobre filmy ale obejrzałem 4 i w każdym przypadku żal mi poświęconego im czasu.
Ale powodzenia w dalszej pracy życzę :-)

Czekam na Jurka Hoffmana, Jędrka Wajdę i Agę albo Agusię Holland.