Znamy zwycięzców 11. Planete+ Doc Film Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+zwyci%C4%99zc%C3%B3w+11.+Planete%2B+Doc+Film+Festival-104996
W sobotę 17 maja 2014, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Kinotece, ogłoszeni zostali laureaci 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, który odbywa się w dniach 9-18 maja w Warszawie i Wrocław, a 16-18 maja w ramach "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" w ponad 20 miastach Polski.Międzynarodowe Jury w składzie: Nino Kirtadze, Aleš Suk i Manuel Rougeron główną nagrodę 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro, ufundowane przez Mecenasa festiwalu Bank Millennium, przyznało obrazowi "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" Huberta Saupera – "zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości i cywilizacji, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja". "Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, film poddaje w wątpliwość naturę naszej europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący śmiech i dreszcze" – uzasadniło Jury.

Wyróżnienia specjalne przyznano filmom: "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?" Michela Gondry’ego – "absolutne UFO, które pobudziło nasze mózgi niezwykle imponującym rytmem i dynamiczną interakcją pomiędzy jednym z najbardziej rozpoznawalnych myślicieli naszych czasów a Michelem Gondrym, skłaniając do głębokiego namysłu, stawiając pytania bez odpowiedzi i w jakiś sposób dając odrobinę radości" oraz "Aksamitni terroryści" Ivana Ostrochovsky’ego, Pavola Pekarčíka i Petera Kerekesa, według Jury "wyjątkowy film, który poszerza formy praktykowane przy tworzeniu filmu dokumentalnego o świeże i radosne podejście, ukazujący osobiste, bohaterskie wizje oporu wobec totalitarnego reżymu".

Międzynarodowe Jury w składzie: Željka Sukova, Paweł Łoziński i Błażej Hrapkowicz NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla najlepszego filmu średniometrażowego, przyznało obrazowi "Trzy kobiety" Anny Jadowskiej "za wrażliwą i cierpliwą obserwację, dzięki której film zaprasza nas do intymnego świata bohaterek, ale nie stwarza poczucia niestosownej ingerencji w życie drugiego człowieka oraz za świadomość, że w filmie dokumentalnym nie wystarczy po prostu włączyć kamerę i czekać na dary losu". Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: "Off Road" Elisy Amoruso za "wnikliwy i zabawny obraz alternatywnej rodziny, który przekonuje, że to nie kulturowe wzorce są gwarantem szczęścia, lecz miłość i przywiązanie. Przede wszystkim jednak za bohaterkę – większą niż samo życie, choć z życia właśnie wziętą" oraz "Głosy z wyżyn" Benjamina Orozy za "umiejętne stworzenie przestrzeni, w której bohaterowie mogli bez skrępowania snuć opowieści o swoim życiu, składające się na portret silnej i niezależnej zbiorowości".

Jury w składzie: Irena Gruca-Rozbicka, Bogdan Dziworski oraz Maciej Nabrdalik przyznało nagrodę dla twórcy najlepszego obrazu CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro, ufundowane przez firmę Canon Polska, filmowi "Pożegnanie z Hollywoodem" Henry’ego Corry i Reginy Nicholson – "wielopłaszczyznowemu, uniwersalnemu i intymnemu filmowi, ukazującemu nie tylko chorobę, ale także skomplikowane relacje w rodzinie, który pokazuje emocje, a równocześnie uruchamia je u widza". Wyróżnienia specjalne otrzymały filmy: "Badjao. Duchy z morza" Elizy Kubarskiej, doceniony przez Jury za "kompozycję, nastrój, światło i ruch kamery doprowadzone do perfekcji, idealne współgranie formy i treści i piękne przesłanie" oraz "#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja" Joego Piscatella za "ukazanie rzeczywistości, w której informacja pokonuje przestrzeń w ułamku sekundy, a jednocześnie świat przygląda się bezczynnie śmierci tysięcy ludzi". "Wyróżnienie dla tego filmu to także hołd dla wszystkich dziennikarzy obywatelskich, którzy ryzykując życie, służą prawdzie" – uzasadniło Jury.

Jury w składzie: Michał Piróg, Przemek Pasek i Liliana Religa w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej GREEN CROSS WARSAW AWARD i 3000 euro, ufundowane przez Green Cross Poland, przyznało obrazowi "Testowane na ludziach" Dany Nachman i Jona Hardy’ego za "przedstawienie problemu dotykającego wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania, płeć czy poziom zaangażowania ekologicznego". Jury podkreśliło, że film "w zniuansowany, obrazowy i wrażliwy genderowo sposób przekonuje do podjęcia działań w najbliższym otoczeniu, by zarazem przyczynić się do poprawy sytuacji w skali globalnej". Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi "Klimatyczni oszuści" Toma Heinemanna, który "trzyma w napięciu niczym kryminał, zaskakuje i zmusza do refleksji przypominając o konieczności kontrolowania decydentów".

PLANETĘ WIDZÓW – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI I SPOŁECZNOŚCI PLANETE+ i 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+ otrzymał film "Był sobie las" Luka Jacqueta.

W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka Jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi "W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele" Madeleine Sackler o nielegalnym Białoruskim Wolnym Teatrze, filmowi który "pomimo tragicznych losów swoich bohaterów, zachęca do akcji i daję nadzieję". Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: "Podejrzany: Ai Weiwei" Andreasa Johnsena oraz "Sztuka i rewolucja" Marco Wilmsa.

NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej, której partnerem jest Narodowy Instytut Audiowizualny otrzymał "Zappa wraca na Sycylię" Salvo Cuccii. "Ten film to oczywiście wielka radość dla fanów Franka Zappy. To film o nas, ludziach, którzy kochają muzykę i są w stanie zrobić naprawdę dużo, by obejrzeć koncert ukochanego artysty. To wreszcie film o tym, jak muzyka zbliża ludzi, bez względu na pokolenia, granice i mierzoną tysiącami kilometrów odległość" – uzasadniło Jury w składzie: Monika Brodka, Agnieszka Szydłowska i Jarek Szubrycht. Wyróżnienie specjalne otrzymała "Punkówa" Sini Anderson. "To wyróżnienie nie tyle dla filmu, co dla jego głównej bohaterki: Kathleen Hanna. Za odwagę, hart ducha i oczywiście świetne piosenki. Oglądając ten film trudno nie zatęsknić za nie tak przecież jeszcze odległymi czasami, kiedy muzyka była na pierwszej linii światopoglądowego frontu. Kiedy naprawdę zmieniała świat" – uzasadniło Jury.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu PLANETE+ DOC przyznana została NAGRODA MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI, której celem jest skierowanie uwagi widzów na filmowe dokumenty pokazujące skalę i wielowymiarowość zjawiska migracji oraz jego wpływ na społeczeństwo i jednostki. Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Karolina Grabowicz-Matyjas i Maria Zmarz-Koczanowicz przyznało NAGRODĘ MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI i 2000 euro filmowi "#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja" Joego Piscatella za "sugestywny portret współczesnych emigrantów, których życie, dzięki nowym technologiom komunikacji, rozpięte jest pomiędzy dwoma kontynentami – opuszczoną ojczyzną w Syrii i Stanami Zjednoczonymi". Jury podkreśliło również, że "na szczególną uwagę zasługuje bohaterka filmu, Alaa Basatneh – niezależna młoda kobieta-emigrantka, świadoma swojego pochodzenia i silnie związana z rodakami, z niezwykłym zaangażowaniem wspierająca syryjską rewolucję."

Podczas tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC po raz pierwszy przyznana została również NAGRODA AKADEMII PLANETE+ DOC. Młodzieżowe jury w składzie: Paulina Wilkowicz de Arruda, Weronika Althamer, Agnieszka Gabriel, Miłosz Gierszewski, Krzysztof Lach, Hanna Dymarska i Dominika Budkus wybrało najlepszy film średniometrażowy. Laureatem NAGRODY AKADEMII PLANETE+ DOC i 1000 euro został "Strumień miłości" Ágnes Sós – "film pełen urokliwych ujęć i przejmujących, szczerych zwierzeń głównych bohaterów, w niezwykle ujmujący i zabawny sposób opowiadający o niesłabnącej potrzebie miłości". Wyróżnienia specjalne jury przyznało filmom: "Trzy kobiety" Anny Jadowskiej – "prawdziwej, surowej opowieści o otaczającym nas świecie" oraz "C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji" Piotra Szczepańskiego. "Tak powinien być zrobiony dokument" – uzasadniło Jury.

13 maja w warszawskiej Kinotece wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA "FOCUS" dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatem został Noam Chomsky – amerykański lingwista, filozof, działacz polityczny, aktywista, współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej i rozwoju psycholingwistyki, jeden z najsłynniejszych współczesnych intelektualistów i najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Laureata GRAND PRIX DOLNEGO ŚLĄSKA – NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO i 3000 euro, ufundowanych przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego poznamy 18 maja podczas oficjalnej gali, która odbędzie się o godz. 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Laureata wrocławskiej edycji festiwalu wybierze Jury w składzie: Adriana Prodeus, Bodo Kox i Katarzyna Roj.

Tego samego dnia (18 maja) podczas oficjalnej gali rozdania nagród oraz pokazu nagrodzonych filmów o godz. 15.00 w warszawskiej Kinotece poznamy laureatów konkursu RADICAL DEMOCRACY: VIDEO CHALLANGE FOR AN OPEN SOCIETY, wyłonionych przez międzynarodowe Jury w składzie: Artur Liebhart, Imre Azem, Juan Luis Sánchez i Nicole van Schaik. Celem konkursu, organizowanego przez międzynarodową sieć Doc Net Network, jest zaangażowanie międzynarodowej publiczności w debatę wokół nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zwycięzca NAGRODY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH dla filmu wybranego przez widzów "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" będzie znany dopiero pod koniec maja. Laureat otrzyma wsparcie SKSiL dla dystrybucji filmu w Polsce.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones