Bodo Kox 

Bartosz Koszała

6,5
297 ocen pracy reżysera
Bodo Kox
Wrocławianin urodzony pod koniec lat siedemdziesiątych. Happener, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia, ale przede wszystkim filmowiec niezależny z wyboru.

Uważany jest za czołowego przedstawiciela polskiego offu. Wystąpił w bodaj najbardziej popularnych filmach niezależnych ostatnich lat, tj. "Bolączka sobotniej nocy", "Krew z nosa", "Ugór" reż. D. Matwiejczyka, Oraz "Homo Father" reż. P. Matwiejczyka. Rola Pabla we "Krwi z nosa" przyniosła jemu nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w "Ugorze" i "Homo Father" otrzymał specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na XXX FPFF w Gdyni.

Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkiego metrażu. Film Bodo Koxa "Marco P. i złodzieje rowerów" uważany jest za "objawienie" polskiego offu.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 kwietnia 1977

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 9 innych nagród oraz 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.
W 2018 roku wystąpił w kampanii społecznej przeciwko działaniom zbrojnym w Syrii pt. "Make Films Not War" (wraz z Agatą Kuleszą, Marią Sadowską, Bartoszem Konopką, Magdaleną Popławską, Dawidem Ogrodnikiem, Michałem Żurawskim, Aleksandrą Popławską, Janem Holoubkiem, Radosławem Ładczukiem i Ewą Błaszczyk).
W 2020 roku był członkiem jury na 30. Festiwalu Filmowym w Chociebużu (Niemcy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych