Znamy zwycięzców nagrody "Klimatyczny film" dla najbardziej ekologicznej produkcji filmowej

https://www.filmweb.pl/news/Znamy+zwyci%C4%99zc%C3%B3w+nagrody+%22Klimatyczny+film%22+dla+najbardziej+ekologicznej+produkcji+filmowej-147802
Znamy zwycięzców nagrody "Klimatyczny film" dla najbardziej ekologicznej produkcji filmowej
Podczas Młodej Gali 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznaliśmy laureatów nagrody "Klimatyczny film". Werdyktem jury nagroda trafiła do twórców filmu "Matecznik" w reż. Grzegorza Mołdy w kategorii filmów pełnometrażowych i "Alkibiades" w reż. Roberta Kwilmana w kategorii filmów krótkometrażowych. Nagrodę zainicjowała i ufundowała marka Electrolux, partner główny 47. FPFF. Partnerem merytorycznym nagrody "Klimatyczny film" jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, a partnerem wspierającym inicjatywa Film dla Klimatu.

Wspólnie z marką Electrolux zapraszamy również do wzięcia udziału w Quizie "Filmy z klimatem". Weź udział i sprawdź, jak dużo wiesz o ekologii w produkcjach filmowych.

Nagroda "Klimatyczny film" przyznawana w tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową i zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego produkowanych przez branżę audiowizualną. Filmy, które zgłosiły swój udział, walczyły o statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł. O nagrodę "Klimatyczny film" mogły ubiegać się wszystkie filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także tytuły, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz do Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Nagrodę wręczono w 2 kategoriach: dla filmów krótkometrażowych i filmów pełnometrażowych.

W skład jury, które obradowało na początku września br. weszli: Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny 47. FPFF, Monika Głowacka, wiceprezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Stanisław Zaborowski, Inicjatywa Film dla Klimatu, Natalia Kostera, brand manager Electrolux Polska oraz Anna Krzyżanowska, Cut The Mustard.

laureaci Robert Kwilman i Izabela Igel oraz Krzysztof Kudlek, dyrektor generalny Electrolux Polska

Jurorzy nagrodzili:

- kategoria filmy pełnometrażowe: "Matecznik" w reż. Grzegorza Mołdy, producentka filmu i koordynatorka ekorozwiązań na planie Izabela Igel;

- kategoria filmy krótkometrażowe: "Alkibiades" w reż. Roberta Kwilmana, producentka filmu i koordynatorka ekorozwiązań na planie Malwina Górecka.

W realizacji filmu "Matecznik" Komisja Konkursowa doceniła liczbę działań proekologicznych podjętych na planie, m.in. wyeliminowanie transportu lotniczego na rzecz kolejowego, spotkania online, jedną lokację (bez przerzutów w inne miejsca), korzystanie z transportu komunikacją miejską lub ruchu pieszego, minimalne zużycie prądu z sieci, bez agregatu i paliwa, wykorzystanie scenografii wypożyczonej albo cyrkularnej i po realizacji sprzedanej, magazynowanie zakupionych kostiumów do ponownego użycia. Także korzystanie z lokalnej gastronomii i wybieranie posiłków głównie wege (na życzenie wydawano obiady mięsne), a także przekazywanie niewykorzystanego jedzenia osobom w kryzysie bezdomności.

Myślę, że coraz więcej producentów wdraża zielone praktyki w swoich produkcjach. W produkcji filmowej ciężko takie zachowania “wymusić". Ponieważ nasz film był mikrobudżetem, szybko zauważyliśmy, że “sprytne" rozwiązania są najczęściej rozwiązaniami proekologicznymi. Baza została przeniesiona z codziennego funkcjonowania firmy. Warto też podkreślić, że stosowanie zielonych rozwiązań wcale nie jest droższe - a wręcz przeciwnie: wcześnie zaplanowane może przełożyć się na realne oszczędności budżetowe - czytamy we wniosku do nagrody filmu "Matecznik" w reż. Grzegorza Mołdy.


Robert Kwilman, reżyser filmu krótkometrażowego "Alkibiades", odbiera nagrodę "Klimatyczny film"  w kategorii film krótkometrażowy

W przypadku "Alkibiadesa" jurorzy wyróżnili fakt, że działania proekologiczne na planie wyszły od samego reżysera. W trakcie produkcji ograniczono transport. Wszystkie lokacje znajdowały się w jednym mieście – Warszawie. Na planie był wprowadzony catering wegański, korzystano z materiałów wielorazowego użytku, a elementy scenograficzne zostały wypożyczone. Dzięki tym działaniom nastąpiło ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zużycia materiałów, redukcja kosztów i zużycia energii. Poprzez edukację na planie wzrosła świadomość ekipy (liczącej około 70 członków) i osób współpracujących na temat działań proekologicznych.

Wierzymy, że jeśli wszyscy będziemy wspólnie działać na rzecz ekologii, to ekologiczne plany filmowe nie będą wyjątkiem, a staną się normą. Robiąc nasz film wierzyliśmy, że wczesne zaplanowanie organizacji oraz przemyślenie rozwiązań ekologicznych może się stać elementem spajającym ekipę, motywującym i budzącym poczucie troski między jej członkami. Troska o środowisko nie musi się kłócić z próbą tworzenia wyjątkowych obrazów filmowych, powinna według nas być elementem fundamentalnym w przemyśle, który tak mocno wpływa na opinie w społeczeństwie i który aspiruje do pokazywania tego, co w społeczeństwie powinno się zmienić – tłumaczą we wniosku do nagrody twórcy filmu "Alkibiades", w reż. Roberta Kwilmana.

Partnerem merytorycznym nagrody "Klimatyczny film" jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, a partnerem wspierającym inicjatywa Film dla Klimatu.
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones