Abel Korzeniowski

Adam Korzeniowski

8,6
2 083 oceny muzyki
powrót do forum osoby Abel Korzeniowski

W roku 2004 Abel Korzeniowski stworzył monumentalne,zapierające dech w piersiach dzieło - muzykę do niemego filmu Fritza Langa "Metropolis" z 1926 roku.Premierowy pokaz odbył się w lipcu 2004 roku w Cieszynie,zakończony gorącymi owacjami na stojąco.
Uczestniczyłam w tym wydarzeniu osobiście - i muszę przyznać,że wrażenia były niezapomniane..."Metropolis" ma w sobie niesamowity ładunek emocjonalny - geniusz Abla objawia się w tej kompozycji w pełnej krasie...Oby tak dalej!

Hege

Zazdroszczę udziału w tym koncercie : )Dodam, że jestem maniakiem muzyki filmowej, a muzyka Abla potrafi dorównać najlepszym. Motyw przewodni z pogody na jutro po prostu świetny, moim zdaniem jedna z lepszych jego kompozycji potwierdzająca jego muzyczną wrażliwość, a i świetny warsztat. No, ale niewiele jego kompozycji słyszałem. Metropolis, trailer robi wrażenie, dziwi mnie fakt, że nie została jeszcze wydana płyta. W ogóle mam wrażenie, że się nie docenia tego młodego kompozytora w naszym kraju. Wielka szkoda, bo słyszałem, że obecnie przebywa za granicą. A może i dobrze, bo przy obecnym stanie naszej kinematografii, czyli wielkiej filmowej "rodziny", trudno rozwinąć skrzydła.

K_meyer

tak bardzo bym chcial odszukac jakies utwory tego kompozytora, niestety nigdzie mi sie nie udaje :( motyw z pogody na jutro jest wspanialy moim zdaniem

kamik0

Miałam przyjemność wykonywać metropolis w Katowicach, na festiwalu "Celuloid Człowiek Cyfra". Przeżycie niesamowite. Dotąd nie wiedziałam, że mamy tak uzdolnionego kompozytora w naszym kraju. Stojąc w szeregach bardzo licznego chóru, przyznam się, przechodziły mnie ciary podczas wykonywaniu utworu. Robi ogromne wrażenie. A być w centrum tego wszystkiego.. Ech, niezapomniane. Wokalistka była niesamowita. Nawet ciężko to wszystko opisać.

Poza tym jak między jedną próbą a drugą słuchałam wykonania innych utworów, np. "Pogody na jutro", czy "Anioł w Krakowie", to zaniemówiłam.. Cudowne, naprawdę cudowne. Nie zapomnę tego koncertu nigdy. Żałuję, że twórczość pana Korzeniowskiego nie jest bardzo upowszechniona, chociaż widzę, że grono słuchaczy i entuzjastów się poszerza. Szkoda, że nie wydadzą też metropolis na albumie. To przecież niesamowity soundtrack.

Natos

Wyobrażam to sobie. Na mnie również coś takiego wywiera ogromne wrażenie. Musisz posiadać śliczny głos skoro należysz do chóru, chciałbym posłuchać :)
Pozostaje mi tylko odszukać metropolis i jakoś postarać się ścieżkę zgrać bo w końcu film i tak jest niemy.

Hege

Jego ścieżka dźwiękowa do "Anioła w Krakowie" jest genialna, ale niestety nie można jej nigdzie dostać :(

qba767

Wiem, że na oficjalnej stronie Abla jest dostępny podcast "Metropolis" i również nie rozumiem, dlaczego w Polsce do tej pory nie wydano soundtracku w formie albumu. A właściwie rozumiem - patrząc na kulturalne preferencje Polaków jest to jasne jak słońce - wolimy Dodę i Feel

qba767

Mi z kolei szkoda, bo nie widziałem nigdzie muzyki z Pogody na jutro. Z Anioła też nie, ale przynajmniej tu można odsłuchać kilka kawałków: http://tnij.org/cnfx

"A właściwie rozumiem - patrząc na kulturalne preferencje Polaków jest to jasne jak słońce - wolimy Dodę i Feel"

A gdzie indziej byłaby hitem :P?

speiderman

Gdzie indziej byłaby. Po prostu. Tylko i aż.

użytkownik usunięty
Witek_13

jest na youtubie=> Fritz Lang Metropolis Adama Korzeniowski
niestety, bardziej żeby obejrzeć jaki był koncept całego projektu niż żeby posłuchać muzyki- jakość jest arghhhh.

użytkownik usunięty

kurczę.wszystko fajnie ale nie dałem linka :/
http://www.youtube.com/watch?v=Lj7mHXGPxZ0

Hege

Gdy na jakimś kanale filmowym leciała "Terra", zainteresował mnie ten film na tyle (głównie i przede wszystkim dzięki muzyce), żeby sprawdzić go na filmwebie. O i niespodzianka. Polak. Tylko czemu o nim się nie mówi...
http://www.youtube.com/watch?v=afbMJg6p0k8
I "Anioł w Krakowie"... (; Wspaniał muzyka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones