Andrzej Żuławski 

7,4
867 ocen pracy reżysera
Andrzej Żuławski
Oryginalny artysta, którego kontrowersyjna twórczość nie jest przez krytykę oceniana jednoznacznie. Pochodzi z rodziny o tradycjach literackich: jest synem pisarza Mirosława Żuławskiego i stryjecznym wnukiem Jerzego Żuławskiego. We Francji ukończył studia reżyserskie i filozoficzne. W latach 60-tych był asystentem Andrzeja Wajdy. Zrealizowany przez niego samodzielnie w 1971 roku film "Trzecia część nocy" był adaptacją jednego z opowiadań jego ojca. Kiedy w Polsce zakazano rozpowszechniania jego kolejnego filmu, "Diabła", reżyser postanowił wyjechać do Francji. Po kilku latach powrócił, by zrealizować "Na srebrnym globie". Niestety, praca nad filmem została przerwana, a wyniku splotu okoliczności artysta zdecydował ponownie osiąść we Francji - gdzie jego twórczość nie budziła tak wielu kontrowersji.
Andrzej Żuławski stał się sławny dzięki swym artystycznym i jednocześnie brutalnym filmom. Wiele popularnych aktorek, takich jak Isabelle Adjani czy Sophie Marceau, zagrało w jego obrazach swoje najlepsze role. Żuławski jest również autorem utworów poetyckich i kilkunastu powieści, m.in. "Lity bór", "Był sad", "Ogród miłosny".

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 22 listopada 1940

data śmierci: 17 lutego 2016

miejsce urodzenia: Lwów, Polska , (obecnie Ukraina)

żona Małgorzata Braunek (do 1976, rozwód), syn Xawery (ur. 22.12.1971)
W 1964 roku ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Paryskim (Francja).
Został wyróżniony następującymi odznaczeniami:
- 1996 r. - Francja - Order Sztuk i Literatury (insygnia Kawalera);
- 2001 r. - Polska - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;
- 2002 r. - Francja - Legia Honorowa (insygnia Oficera).
W 2006 roku zastąpił Michaela Haneke w roli przewodniczącego jury na 28. MFF w Moskwie (Rosja). Austriacki reżyser wówczas dość nieoczekiwanie zrezygnował z zaproszenia do udziału w komisji tłumacząc odmowę nawałem zajęć związanych z realizacją filmu "Funny Games U.S.".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych