Billie Holiday 

Elinore Harris

8,5
2 oceny gry aktorskiej
Billie Holiday
Jej rodzice szybko wkroczyli w dorosłe życie - gdy przyszła na świat jej ojciec miał zaledwie 15, a matka 13 lat. Dziewczyna była służącą. Kiedy jej pracodawcy zauważyli, że jest w ciąży, wyrzucili ją. Ojciec Billie, sprzedawca gazet, nie był w stanie utrzymać rodziny. Nastoletnia matka postanowiła zostawić córkę u rodziców męża i wyjechała na północ. Mała Billie nie czuła się dobrze u dziadków. Po jakimś czasie rodzicielka zabrała Holiday i zostawiła ją u opiekunki. Ta również nie była zbyt dobra dla swej podopiecznej. Gdy w końcu zamieszkała z matką, wydawało się, że w końcu zazna spokoju. Niestety nie było im to dane. Panował kryzys gospodarczy, a o pracę było bardzo trudno. Na dodatek jej matka zaczęła chorować. W końcu za niepłacenie czynszu zostały wyrzucone z mieszkania. Wówczas Billie wyszła na ulicę i trafiła do baru "Pod and Jerry". Taniec wypadł fatalnie, ale poprosiła jeszcze o zaśpiewanie piosenki. Dzięki temu występowi szybko stała się sławna. Zaczęła grać z największymi jazzowymi muzykami tamtych czasów. W miłości nie miała jednak szczęścia. Uważana była za alkoholiczkę i narkomankę - została nawet aresztowana za posiadanie narkotyków. Po wyjściu z więzienia zaczęła ponownie śpiewać. Publiczność była nią zachwycona, niestety nie na długo. 17 lipca 1959 roku Billie przedawkowała heroinę. Miała tylko 44 lata.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 kwietnia 1915

data śmierci: 17 lipca 1959

miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania, USA

wzrost: 165 cm

dwukrotnie zamężna 1. Jimmy Monroe (25.08.1941 - 1957, rozwód); 2. Louis McKay (od 28.03.1957 do jej śmierci)
Zmarła na marskość wątroby w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), została pochowana na tamtejszym cmentarzu Saint Raymond's Cemetery.
W 1987 roku otrzymała pośmiertnie Grammy Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości.
Wydała następujące albumy:
-1952r. - "Billie Holiday Sings";
-1953r. - "An Evening with Billie Holiday";
-1954r. - "Billie Holiday";
-1955r. - "Music for Torching";
-1956r. - "Recital", "Solitude", "Velvet Mood", "Lady Sings the Blues";
-1957r. - "Body and Soul", "Songs for Distingué Lovers";
-1958r. - "Stay with Me", "All or Nothing at All", "Lady in Satin";
-1959r. - "Last Recording".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Może muzyka jej pokolenia dla większości z nas już nic nie znaczy, ale gdy Lady śpiewa "The Man I Love" moje serce zawsze reaguje. Potrafiła z banalnych piosenek zrobić mini-przypowieści o prawdziwym życiu. Dla mnie wielka...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones