Brendan Gleeson 

Brendan Mark Gleeson

8,0
33 757 ocen gry aktorskiej
Brendan Gleeson
Brendan Gleeson to jeden z najbardziej znanych Irlandzkich aktorów, zwany "irlandzkim Depardieu". Wiele lat spędził w szkolnictwie - pracował jako nauczyciel - a wolne chwile poświęcał na grę w teatrze. W wieku 34 lat zdecydował się skoncentrować na aktorstwie. Jego debiutem była rola w filmie Jima Sheridana "Pole" w 1990r. Rok później zagrał irlandzkiego bohatera narodowego, Michaela Collinsa, w filmie telewizyjnym Jonathana Lavisa "The Treaty". Za rolę w tym obrazie otrzymał The Jacobs Award.
Uwagę krytyki zwrócił na siebie grając Hamisha w "Bravenheart" Mela Gibsona, a wraz z czarną komedią "I Went Down" przyszła sława. Za rolę Burrny'ego Kelly na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian otrzymał nagrodę. W 1998r. współpracował z Neilem Jordanem przy "Chłopcu rzeźnika". W tym samym roku Glesson zagrał kryminalistę Martina Cahilla w opartym na faktach filmie, nakręconym przez Johna Boormana. Za tę rolę otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Londyńskich Krytyków Filmowych. Wystąpił również w "Sztucznej inteligencji", "Lake Placid" i "Mission Impossible II".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 marca 1955

miejsce urodzenia: Dublin, Irlandia

wzrost: 188 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 13 innych nagród oraz 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Mary Gleeson (od 1982), 4 synów: Domhnall (ur. 12.05.1983), Fergus, Brian (ur. 14.11.1987) i Rory
Ukończył Royal Academy of Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Mało który aktor potrafi być aż tak wyrazisty w każdej roli! A zagrał już w bardzo wielu konkretnych filmach i zawsze trzyma najwyższy poziom. A gdym musiał wybrać moje ulubione role Brendana to będą to "Królestwo niebieskie" i "Braveheart". A Wasze?

The Guard, Kalwaria, In Bruges = Mistrzostwo. Zawsze z myślą.

Jak w temacie.

zdecydowanie za nisko jak dla mnie pasuje do 1 100

Bardzo utalentowany aktor. Ostatnio ogladalem 'in brugers' i 'troje' w obu produkcjach zagral swietnie , nawet napoczatku nie poznalem ze to ten sam aktor :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones